Kibocsátották a figyelmeztetést: sürgős veszély leselkedik a hazai közutakon.

Az őzek párzása július második felétől augusztus közepéig tart. Ilyenkor az állatok aktívabbak, többet mozognak nappal is, és gyakran keresztezik a közutakat.

Őznász idején a bakok kergetik a sutákat és más, konkurens bakokat, miközben jóval figyelmetlenebbek, mint az év más időszakában. Az Országos Magyar Vadászati Védegylet, mint a vadászatra jogosult szervezetek érdekképviselete azt kéri az autósoktól, hogy ne csak a vadveszélyt jelző táblák után vezessenek a szokásosnál óvatosabban.

Ha egy őz ugrik át az utunkon, érdemes készülni arra, hogy lehet, hogy egy másik is követni fogja. Ilyenkor mindenképp lassítsunk le! Ha az ütközés elkerülhetetlenné válik, használjuk a vészféket, mert a kormány hirtelen elrántása még nagyobb kockázatot jelenthet: könnyen letérhetünk az útról vagy átsodródhatunk a szembeforgalom irányába.

Amennyiben a vadelütés mégis megtörténik, elengedhetetlen, hogy a rendőrséget értesítsük, hiszen ez a baleset közúti eseménynek számít. A helyszíni jegyzőkönyv kulcsfontosságú alapot biztosít a későbbi ügyintézéshez. Emellett fontos, hogy a területileg illetékes vadgazdálkodó szervezetet – jellemzően vadásztársaságokat – is értesítsük, amit a rendőrség fog intézni.

Hazánk őzpopulációja a legfrissebb becslések alapján körülbelül 386 ezer egyedet számlál. Az utóbbi évek során évente átlagosan több mint 6000 nagyvad került ütközés áldozatául, melynek jelentős hányada, csaknem 75%-a őz. Érdekes módon, a balesetek többsége az üzekedési időszakban történik.

Related posts