Kína új büntetőtáborok létrehozásával készül arra, hogy Hszi Csin-ping továbbra is folytathassa a társadalmi tisztogatás politikáját.

Az intézkedések a kínai vezető korrupcióellenes hadjárata részeként történnek.

Kína országszerte több mint 200 új speciális büntetőtábor kialakítására vagy bővítésére került sor, hogy a hatóságok hatékonyan kihallgathassák Hszi Csin-ping korrupcióellenes kampányának gyanúsítottjait - állapította meg a CNN alapos nyomozása.

A kínai vezető a Kínai Kommunista Párton túl a közszféra széles körére is kiterjeszti a vizsgálatokat. 2012-es hatalomátvétele óta Hszi átfogó kampányt indított a korrupció és a hűtlen kezelések ellen. Példátlan gyorsasággal és léptékkel számolt le korrupt tisztviselőkkel és politikai riválisokkal, miközben megszilárdította a párt és a hadsereg feletti ellenőrzését.

A legfelső vezető, aki immár harmadik ciklusát tölti, a tisztogatókampányt hatalomgyakorlásának állandó és intézményesített elemévé alakította. A CNN jelentése szerint egyre szélesebb társadalmi rétegek ellen alkalmazza a legfélelmetesebb módszereit, amelyekkel a tisztviselők kontrollálását célozza meg. Ez a nyomásgyakorlás kiterjed a magánvállalkozásoktól kezdve az iskolák és kórházak vezetőire, függetlenül attól, hogy a 99 milliós pártjának tagjai-e vagy sem.

A kiterjesztett büntetés keretében, amelyet "őrizetben tartásnak" hívnak, a foglyokat párnázott falakkal és folyamatos, 24 órás felügyelettel ellátott cellák várják. Ezekben a zárt terekben a fogvatartottak akár hat hónapon keresztül is élhetnek anélkül, hogy bármilyen kapcsolatba lépnének ügyvédeikkel vagy családtagjaikkal. Ez a rendszer a párt régóta alkalmazott módszereinek folytatása, amely a tagok fölötti kontroll erősítésére és a félelem kialakítására szolgál.

A párt fegyelmi szerve, a Központi Fegyelmi Ellenőrző Bizottság (CCDI) évtizedeken keresztül egy titkos fogvatartási rendszert működtetett a korrupcióval és más vétségekkel gyanúsított kommunista pártkáderek kihallgatására. A vizsgálat alá vont tisztviselőket hónapokra eltüntették a párt büntetőtelepein, szállodákban vagy más titkos helyszíneken, anélkül, hogy jogi képviselőjük vagy családjuk meglátogathatták volna őket.

Egy névtelenül nyilatkozó ügyvéd a csatornának elmondta, hogy sok ügyfele részletesen beszámolt az őrizetben elszenvedett bántalmazásokról, fenyegetésekről és kényszerített vallomásokról.

A többség végül engedett a nyomásnak és a szenvedésnek. Csak néhányan voltak, akik makacsul kitartottak elveik mellett, ők pedig egyre inkább kisebbségbe szorultak.

„Tedd egyedivé a megfogalmazásodat!” – javasolta az ügyvéd.

A rendszer célkeresztjében nem csupán a párttagok állnak, hanem minden olyan egyén, aki "közhatalmat" gyakorol. Ide tartoznak a tisztviselők és köztisztviselők mellett az állami iskolák, kórházak, sportegyesületek, kulturális intézmények, valamint az állami cégek vezetői is. A hatóságok akár olyan személyeket is őrizetbe vehetnek, akikről feltételezik, hogy kapcsolatban állnak egy vesztegetési ügygel, beleértve olyan üzletembereket, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt juttattak el egy nyomozás alatt álló tisztviselőnek.

A pályázati kiírások vizsgálata rávilágít arra, hogy a világjárvány alatt az építkezések jelentősen lelassultak, de 2023-ra és 2024-re a projektek száma újra felfutott. Számos új fogda építése valósult meg, és több forrást irányoztak elő olyan tartományokban és régiókban, ahol az etnikai kisebbségek aránya magasabb.

A CNN által megszerzett, belső használatra készült dokumentum egyedülálló betekintést nyújt a létesítmények belső világába. A fogdákban, kihallgatószobákban és gyengélkedőkben minden fal teljesen kipárnázott, és a bútorok – szekrények, asztalok, székek és ágyak – is úgy vannak kialakítva, hogy minden éles sarkukat lekerekítették, így maximális biztonságot nyújtanak a bennük tartózkodóknak.

A dokumentumban megfogalmazottak szerint fontos, hogy az elektromos vezetékek és konnektorok ne maradjanak szabadon, mivel ez balesetveszélyes lehet. A padló felületét csúszásgátlóval kell ellátni, hogy biztosítsuk a biztonságos közlekedést. A fürdőszobákban a mosdókagylókat és a rozsdamentes acél WC-ket alaposan ki kell párnázni, míg a zuhanyrózsákat és a térfigyelő kamerákat a mennyezetre kell rögzíteni a megfelelő működés érdekében.

Ezek a biztonsági elemek azt hivatottak megakadályozni, hogy a fogvatartottak öngyilkosságot kövessenek el - ez a probléma ugyanis már régóta fennáll.

Related posts