Egy különleges program újjáéleszti a megkopott emlékképeket, új életet lehelve az elfeledett pillanatokba.

Egy újonnan kifejlesztett videószerkesztő szoftver, amely a mesterséges intelligencia erejét kihasználva képes a régi, gyenge minőségű felvételeket a 21. századi elvárásoknak megfelelően megújítani.

Egy régi, 35 mm-es filmre készült mozi felbontása még ma is jobb a legtöbb digitális formátumnál. Csakhogy ez mindig is filmipari technológia volt, a filmszalag maga drága, a sokszor másolt, digitalizált felvételek minősége pedig nagyon leromlott az idővel. Ugyanez igaz a VHS-kazettákon pihenő családi emlékekre: szemcsés, meghalványult pillanatok vannak rengeteg adathordozón, amelyeket jobb lenne újra teljes pompájukban élvezni.

A sorozatok világában régóta elterjedt dramaturgiai fogás a rejtélyes fényképek vagy biztonsági kamerák felvételeinek felfedezése. A nyomozók mindig is bátorsággal szemlélték ezeket a homályos képeket, míg a sorozat technikai zsenije, a számítógépes guru, pár ügyes kóddal varázsolta őket éles, részletes felvételekké. Most viszont úgy tűnik, hogy ez a fikciós megoldás egy lépéssel közelebb került a valósághoz, mintha a technológia végre utolérte volna a képzeletet.

A mesterséges intelligenciára (MI) alapozó kép- és videószerkesztő programjáról ismert Topaz Labs legújabb innovációja, a Project Starlight, kifejezetten a gyenge minőségű videók javítására lett tervezve. A fejlesztők szerint ez a technológia több mint 6 milliárd paramétert használ fel, miközben az Nvidia legfrissebb hardverei biztosítják a szükséges számítási kapacitást.

Erről talán elég ennyit tudni, hiszen a működés bonyolult, de a felhasználó számára elvileg csak egy gombnyomás lesz az éles, csodás, zajmentes videók elérése. A megmutatott példák szépek, de az kérdés, hogy hány selejt, rossz eredmény után születtek ennyire meggyőző felvételek. A képalkotó algoritmusokra ugyanis jellemző, hogy nem konzisztens az eredmény, sok próbálkozás kell, hogy a kívánthoz közelítő dolgot szüljön számunkra az MI.

Related posts