Kormánypárti és ellenzéki polgármesterek egyesített erőfeszítésekkel igyekeznének helyreállítani a magyar vasút történelmi sebeit.

Nagy fába vágták a fejszéjüket Nógrád vármegye polgármesterei, akik félretéve pártpolitikai különbségeiket, összefogtak egy közös cél érdekében: a 75-ös számú Vác-Balassagyarmat vasútvonal teljeskörű felújítása és fejlesztése. De nemcsak itt terveznek előrelépést; egy határokon átnyúló megállapodással szeretnék helyreállítani a magyar vasút több évtizedes sebeit is. Az Ipolyság és Drégelypalánk közötti vasútvonal újraépítésével olyan kapcsolatot teremtenének, amely összekötné a szlovák és a magyar településeket, erősítve ezzel a két ország közötti együttműködést.

Balassagyarmat, Berkenye, Nógrád, Ipolyság és Vác polgármesterei pártszinezeteiket félrerakva összefogtak, hogy előmozdítsák a 75-ös számú Vác-Balassagyarmat vasútvonal teljeskörű felújítását és fejlesztését.

A településvezetők véleménye szerint az infrastrukturális fejlesztések nem csupán a közlekedési idő lerövidítésére kínálnak megoldást. E projektjük különlegessége, hogy nemzetközi szempontokat is figyelembe vesz, hiszen céljuk a mintegy 70 éve megszüntetett, mindössze 6,8 kilométer hosszú Ipolyság és Drégelypalánk közötti vasútvonal újjáépítése. Úgy vélik, hogy ennek megvalósítása jelentős gazdasági növekedést és a régió felzárkóztatását eredményezheti.

A Vác és Balassagyarmat közötti 70 kilométeres vonatút jelenlegi időtartama körülbelül két órát vesz igénybe, ami nem felel meg a modern közlekedési normáknak. A projekt támogatóinak véleménye szerint egy alapos felújítás és a vasúti pálya ésszerűsítése révén az utazási idő akár a felére is csökkenthető. Ez a fejlesztés nem csupán a vasúti közlekedés versenyképességét növelné, hanem jelentős mértékben enyhítené a forgalmat a túlzsúfolt 2-es számú főúton is. A felújítás tehát nemcsak a közlekedési élményt javítaná, hanem számos egyéb előnnyel is járna.

A térség magyar cargo cégei úgy vélik, hogy Nyugat-Nógrád vármegyében körülbelül 350 ezer tonna áru termelődik, amelynek szállítása zökkenőmentesen megoldható lenne, amennyiben a vasútvonal megfelelően karbantartott állapotban lenne. A hiányzó Ipolyság-Drégelypalánk szakasz kiépítése esetén a tranzitforgalom várhatóan hasonló mértékű növekedést mutatna.

A fejlesztés várhatóan felpezsdítené a térség gazdasági életét, fokozva a munkaerőpiaci dinamizmust és vonzóbbá téve a régiót a potenciális befektetők számára. A polgármesterek kiemelték, hogy a korszerűsített vasútvonal hozzájárulna a Börzsöny és az Ipoly-völgy vonzerejének növeléséhez, ezzel segítve az elvándorlás mérséklését. A gyorsabb és kényelmesebb közlekedési lehetőségek nemcsak a helyi közösség számára nyitnának új távlatokat, hanem Budapest és környéke számára is új turisztikai attrakciókat tennének könnyen hozzáférhetővé.

A vonalat nem szükséges villamosítani, így az egész projekt finanszírozható mértékű az EU-s forrásokon keresztül. A fejlesztéssel egész Nógrád vármegye és a felvidék ezen részének a jövője alapjaiban változna meg

- hívta fel a figyelmet az Indexnek Csabuda Árpád, a Diósjenő független önkormányzati képviselője és az összefogás egyik motorja.

A jövőbeli tervek között kiemelt szerepet kap az Ipolyság és Drégelypalánk közötti 6,8 kilométeres vasúti szakasz újjáépítése, amelynek nemzetközi szinten is jelentős hatása lenne. A felújított vasútvonal lehetőséget adna a térség összekapcsolására a Kassa és Pozsony közötti kelet-nyugati vasúti tengellyel, ezzel új hidakat teremtve a Balkán és Lengyelország között húzódó nemzetközi közlekedési folyosón.

A kormány is érdekelt lehet a vasútvonal kiépítésében, ugyanis a felújított szakasz, akár a sokat kritizált Budapest-Belgrád vasútvonal egy leágazása is lehetne, ugyanis az Ipolyság és a Drégelypalánki szakasz létrejöttével ez lenne az egyik legrövidebb útvonal Lengyelország felé.

A gazdasági lehetőségeken túl ez a fejlesztés egy régóta nyomasztó történelmi sebet gyógyítana be, hiszen a 70 éve elhagyott Drégelypalánk és Ipolyság közötti szakasz újjáépítése révén újra életre kelne egy fontos közlekedési kapocs. Továbbá, a Balassagyarmat és Losonc közötti Magyarország területén található szakasz korszerűsítése is hozzájárulna a régió fejlődéséhez. Ezzel Közép-Szlovákia és Budapest közötti összeköttetés erősödne, míg Kassa és Pozsony között ez az új út a legrövidebb vasúti összeköttetést biztosítaná, ami Szlovákia számára is kiemelten fontos érdeket jelentene.

A kezdeményezés egyedülálló határokon átnyúló együttműködést képvisel, melyben magyar és szlovák települések vezetői aktívan részt vesznek. A projekt célja, hogy közös erőfeszítésekkel támogassák Nógrád vármegye és Közép-Szlovákia gazdasági és társadalmi fejlődését, elősegítve ezzel a két régió közötti szorosabb kapcsolatokat.

Ez egy olyan együttműködés, amely mindkét fél számára lehetőséget teremt a jövőbeni növekedés és fejlődés biztosítására.

- hangsúlyozták a kezdeményezők.

Ennek tükrében nem csak az országhatárokat, hanem pártszínezeteket is félrerakják, hiszen például Vácon az egyesült ellenzék színeiben polgármesteri címet szerző Matkovich Ilona Zsuzsanna is támogatja a kezdeményezést, ahogyan a Fidesz alapító balassagyarmati városvezető, Csach Gábor is. Utóbbi régóta pártfogolja a 75-ös és az Ipoly-menti vasútvonal fejlesztését.

Az összefogásban résztvevők jól tudják, hogy a körülmények bonyolultak, és hogy ez a kezdeményezés hosszú távú elköteleződést igényel. Ennek megfelelően a teljes körű együttműködés után a céljuk a megvalósíthatósági tanulmányok harmonizálása, valamint egy részletes hatástanulmány kidolgozása lesz. A projekt sikeréhez elengedhetetlen a kormányzati támogatás is, amelyhez nagyban hozzájárul a projekt széleskörű, regionális és határokon átívelő támogatottsága.

Összesen 15 települést - ezek közül 14 található Magyarországon - érintene közvetlenül a fejlesztés, amely így 73 500 ember életét könnyítené meg. De ez a szám nagyságrendekkel több emberre lesz pozitív hatással. Egy jövőbeli beruházás ugyanis nem csak a Börzsöny menti településeket és Balassagyarmatot tenné Budapest teljes értékű agglomerációjává, hanem még vonzóbbá tenné a régiót a magántőke számára, egy sor befektetési és munkahelyteremtési lehetőséget kínálva.

Ezt különösen kiemelte Dávid Ádám János, Nagyoroszi alpolgármestere is.

A helyi gyáraknak, mint például a Kanus Tabbert lakókocsigyár nagyon hasznos lenne a fejlesztés, a teherforgalom lehetősége mellett a munkavállalók szállításában is, akik a Felvidékről és a környező településekről érkeznek. De kényelmes és megbízható alternatívát jelentene azoknak is, akik Vácra vagy Budapestre ingáznak napi rendszerességgel. Emellett a turizmusnak is nagy löketet adna, így természetesen mi is támogatjuk az összefogást

- fogalmazott az alpolgármester.

A kezdeményezők a következő időszakban felkeresik a régió és a vasútvonal mentén található összes település polgármestereit és helyi önkormányzati testületeit, valamint a térség országgyűlési képviselőjét. Céljuk, hogy közösen, egyesített erőfeszítésekkel képviseljék a régió alapvető érdekeit.

Related posts