Különleges eseménnyel emlékeznek meg az űrhajózás világnapjáról | National Geographic

Bepillanthatunk egy űrhajós életébe és távcsöves megfigyelésre is lehetőségünk lesz.

Jurij Alekszejevics Gagarin, a szovjet űrhajós, 1961. április 12-én valóságos történelmet írt, amikor ő volt az első ember, aki az űrbe lépett. Ezt a mérföldkövet később az űrutazás világnapjává nyilvánították, ünnepélyesen megemlékezve az emberi felfedezés ezen csodálatos pillanatáról. A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum a 64. évfordulóra izgalmas programmal készül, amely lehetőséget ad arra, hogy a látogatók még közelebbről megismerkedhessenek az űrkutatás lenyűgöző világával.

A "Magyarok az űrben" című családi nap izgalmas programmal várja az érdeklődőket, amely reggel 10:00-kor veszi kezdetét és egészen 16:00-ig tart. A rendezvény során három különleges és lebilincselő előadásra invitáljuk a látogatókat, felnőttektől a gyerekekig minden korosztály számára. Az "Ember az űrhajós mögött" című előadásban betekintést nyerhetünk egy tartalékűrhajós életébe és sikertörténetébe. A "Magyarok és magyar műszerek az űrben" című program során felfedezhetjük, milyen fontos szerepet játszik Pillé és Pulina az űrkutatás világában. Végül a "Határ a csillagos ég" című előadás a csillagászat rejtelmeibe vezet el minket, bemutatva az emberiség egyik legősibb tudományágát. Ne hagyja ki ezt a különleges élményt!

A kisebbeknek lehetőségük lesz egy naprendszerrel foglalkozó workshopon és egy retró diavetítésen is részt venni, amely bemutatja, hogyan képzeltékék el 1963-ban az emberiség jövőbeli, 2111-es települését a Holdon. Ezen kívül űrhajós Lego-készletekkel is lehet majd találkozni.

Gagarin érdeklődését már fiatal korában felkeltette a repülés, 23 évesen sikerült is letennie a pilótavizsgát. Ezután háromezer jelölt közül választották ki az űrrepülésre, egy több körös, szigorú szelekció alkalmával.

Magyar idő szerint 7:07-kor indult el a Vosztok-1, az első emberi űrhajó, amelynek fedélzetén Jurij Gagarin ülve tette meg a Föld körüli utat csupán száznyolc perc alatt. Az űrmisszió végén a Vosztok-1 sikeresen visszatért a Föld légkörébe, és Gagarin hét kilométeres magasságból katapultált, majd ejtőernyőjével a Volga menti Szmelovka falujának közelében, egy szántóföldön szállt le. Az esemény után Gagarin nemcsak hazájában vált nemzeti hőssé, hanem világszerte elismert ikon lett, aki örökre beírta magát a történelem könyvébe.

Related posts