Előfordulhat, hogy a vonatról le kell szállítani, amennyiben az adatok nem felelnek meg a követelményeknek.

Az új tarifarendszer bevezetése óta jelentősen csökkent a bliccelők száma.

Míg az elmúlt évek során a MÁV járművein folyamatosan emelkedett a bliccelők száma, 2024-re ez a tendencia megfordult. A vasúttársaság szerint a szabályszegések csökkenését az olcsóbb utazási lehetőségek bevezetésével lehet magyarázni. Ennek ellenére a potyázók még mindig jelentős bevételt generáltak, hiszen összesen közel 170 millió forintnyi pótdíjat sikerült behajtaniuk.

Ha minden igaz, ehhez járult hozzá 40 ezer forinttal az említett, két keresztnévvel bíró utas, akinek a Reddit bejegyzés szerint két választása volt: fizet vagy leszáll a vonatról. Mivel az említett online fórum névtelen, nem tudtuk kideríteni, hogy mindez tényleg így történt-e, de a MÁV lapunkhoz eljuttatott tájékoztatása alapján egyáltalán nem kizárt.

A jegyvizsgálók munkájának lényege nem a büntetés kiszabása, hanem a szabályok betartatása. Azonban bizonyos helyzetekben nem marad más lehetőségük, mivel a jogszabályok világosan meghatározzák a teendőket. Ilyen körülmény például, amikor a jegyek és bérletek pontos névvel való ellátása kötelező.

Az elektronikus menetjegyek esetében a megszemélyesítés folyamata a név megadásán alapul. Ez azt jelenti, hogy a megadott névnek pontosan meg kell egyeznie a személyazonosító okmányban található adatokkal. Érdemes megjegyezni, hogy ez nem csupán a MÁV sajátossága: hasonló szabályok vonatkoznak más szolgáltatásokra is, például a repülőjegyek vásárlásakor is.

A jegyvizsgálókat az otthoni jegynyomtatás elterjedése óta folyamatosan képzik arra, hogy a személyazonosság ellenőrzése kulcsfontosságú eleme az ellenőrzési folyamatnak. Ezt a feladatot csakis a szükséges okmányok alapos átvizsgálásával tudják hatékonyan végrehajtani.

Az elektronikus menetjegy egy olyan utazási okmány, amely szorosan kapcsolódik a jegyet vásárló személyhez. A személyszállítási törvény értelmében csupán az "utazási okmány által azonosítható módon megjelölt utas" élhet a vele járó utazási jogokkal. Ide tartoznak például a névre szóló jegyek, bérletek, valamint a különféle kedvezmények igénybevételére jogosító dokumentumok is.

A MÁV Kommunikációs Igazgatósága hangsúlyozta, hogy amennyiben a névre szóló jegyet vagy bérletet nem a megfelelő személy használja, illetve a kedvezményt nem az arra jogosult veszi igénybe, az visszaélést jelent. Ilyen esetekben kollégáinknak nincs lehetőségük mérlegelni a helyzetet: kénytelenek büntetést kiszabni, ami a megállapított menetdíj vagy pótjegy árán felül 25 ezer forintos pótdíjat is magában foglal.

A szabálytalan közlekedés esetén az utast kizárhatják az utazásból, amennyiben a helyszínen nem rendezi a pótdíjat, vagy nem szolgáltatja az adatait a későbbi befizetéshez. Viszont a pótdíj mértéke csökkenthető, ha az utas a következő 15 napon belül bemutatja az utazásra érvényes jegyét, bérletét, vagy igazolja az utazási kedvezményre való jogosultságát.

Az utólagos bemutatás költsége:

A fentiek alapján könnyen érthető, hogy nem lehet átadni vagy kölcsönadni a névre jegyeket, bérleteket. Az átruházás az utazási okmány esetében (is) azt jelenti, hogy annak tulajdonosa (aki megvette és/vagy akinek a nevére szól) azt másnak átadta. Személyhez kötött utazási jogosultság esetében ez egyáltalán nem lehetséges, nem megengedett.

A MÁV munkatársai kiemelték válaszukban, hogy az új tarifarendszer, amely a vármegye- és országbérletekre épül, jelentős előnyöket hozott az utazók számára. Az új rendszer bevezetése óta az utazás a MÁV-csoport járatain sokkal kedvezőbb és átláthatóbb lett, ami a bliccelések és a szabálytalan utazások számának csökkenésében is tükröződik. Mint fogalmaztak:

Related posts