Ki is valójában Gaal Gergely? Egy lelkiismeretes közszolga, aki az emberekért dolgozik, vagy csupán egy ambiciózus karrierpolitikus, aki a hatalom csúcsaira vágyik? Az ő története és politikai pályafutása sokak számára érdekes kérdéseket vet fel a közszol

Sokakat meglepett Gaal Gergely, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnökségi tagja, amikor egy csütörtök esti videóban éles bírálatokat fogalmazott meg pártja vezetésével és az elmúlt tizenöt év irányvonalával kapcsolatban. Bár Gaal politikai pályafutása nem a legfényesebb szakaszát éli, a Magyar Hang értesülései szerint ez önmagában nem lett volna elegendő ahhoz, hogy ilyen radikálisan kiálljon. Úgy tűnik, már hosszabb ideje küzdött belső konfliktusokkal. Mások viszont úgy vélik, hogy Gaal eddig inkább karrierista politikusként ismert, aki a párt kritikai szelleméhez való alkalmazkodásban találta meg helyét.
Csütörtök este egy videóüzenet keretében Gaal Gergely, a KDNP politikai alakjának képviselője bejelentette, hogy lemond a párt országos elnökségében betöltött pozíciójáról. Szavaival éles kritikát fogalmazott meg a párt működésével kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy az elmúlt másfél évtizedben nem sikerült egy valóban önálló, a Fidesztől független politikai erőt kialakítani. Gaal úgy véli, hogy a KDNP-nek lehetősége lett volna arra, hogy a hatalomgyakorlás ellensúlyaként és saját, egyedi hangjaként lépjen fel, ám ezzel a lehetőséggel nem tudtak élni. Kiemelte, hogy a kereszténydemokrata pártnak sürgősen foglalkoznia kellene olyan alapvető társadalmi kérdésekkel, mint az oktatás és az egészségügy állapota, valamint a hátrányos helyzetű csoportok felzárkóztatása.
A Magyar Hang több háttérbeszélgetést folytatott, amelyből világossá vált, hogy Gaal Gergely kiállása sokakat meglepett. Ennek oka lehetett, hogy sokan nem tartották olyan karakterű politikusnak, aki merne ilyen szituációval szembenézni. Emellett többen jelezték, hogy Gaal a párton belül sem feltétlenül osztotta meg kritikáit a párt működésével kapcsolatban, legalábbis az ő tapasztalataik alapján ez nem volt jellemző.
- Nagy teherbíró képességű és nagyon béketűrő ember, fát lehetne vágni a hátán. Inkább közszolga-alkatú. Nagy dolognak kellett történnie, hogy ilyen döntést hozzon - mondta a Magyar Hang egy neve elhallgatását kérő forrása Gaal Gergelyről.
A politikus 2016-ban, mint a Márton Áron-emlékév szervezőbizottságának vezetője, fáradhatatlanul járta be a Kárpát-medencét, ahol számos kiállítást állított össze. E tevékenysége során rengeteg emberrel találkozott, köztük egy forrással is, aki lapunknak nyilatkozott. Ő azt mondta, hogy a politikust "korrekt és normális emberként" ismerték meg mindazok, akikkel az utazások során kapcsolatba került.
Forrásaink egy része Gaalról úgy vélekedik, mint olyan emberről, aki szorgalmasan végzi a munkáját, és rendelkezik erős értékrenddel, nem csupán egy elvtelen politikai figura. Mások viszont karrierista politikusként aposztrofálják, aki mindenképpen igyekezett megfelelni a párt elvárásainak, és nem volt a belső kritikák támogatója. A KDNP-n belüli helyzetéből adódóan úgy tűnik, hogy bár az őt ismerők és korábbi munkatársai különbözőképpen értékelhetik politikai tevékenységét, ez a megítélés nem volt elegendő ahhoz, hogy komolyabb pártkarriert építhessen.
Egy, a párt belső működését jól ismerő, névtelenséget kérő forrásunk felhívta a figyelmet arra, hogy a legutóbbi, 2024 végén esedékes tisztújításon Gaal Gergely nem szerzett jelentősebb pozíciót, mint például a vármegyei elnökség vagy alelnöki tisztség, noha az országos elnökség tagjai közé bekerült. A Fidesz-KDNP 2026-os országos listája még nem lett nyilvánosságra hozva, de a korábbi tapasztalatok alapján csekély az esélye annak, hogy Gaal, aki korábban parlamenti képviselő volt, befutó helyet kapjon rajta; a 2022-es választási listán ugyanis a 174. helyen végzett.
Forrásunk véleménye szerint önállóan nem lehet egyértelmű következtetéseket levonni a politikai kiállás hatásairól. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy Gaal két évtizeden keresztül elkötelezetten dolgozott a pártért. Ennek ellenére úgy érzi, hogy őt megelőzték azok, akik jobban alkalmazkodtak a Fidesz elvárásaihoz, és ennek következtében sikeresebbek lettek a párton belül.
Gaal Gergely több mint két évtizede a KDNP elkötelezett tagjaként és munkatársaként tevékenykedett - nyilatkozta a Magyar Hangnak Reichert János, a párt egykori munkatársa és publicista. A véleményformáló szerint Gaal már jó ideje lelkiismereti dilemmákkal küzdött, mivel a párt működése nem felelt meg az alapszabályaiban és alapelveiben foglaltaknak. Egy másik, névtelenséget kérő forrás is arról számolt be, hogy Gaal baráti társaságban már hónapokkal ezelőtt megosztotta vívódásait.
Az bizonyos, hogy a politikus az elmúlt hónapok során legalább egy alkalommal szokatlan gesztusra ragadtatta magát: az általa vezetett Dialógus Alapítvány által rendezett pódiumbeszélgetésen Prőhle Gergely volt diplomata és Szilvay Gergely, a kormánypárti Mandiner újságírója mellett Stefano Bottoni történész volt a vendég, akinek a Magyar Hang gondozásában megjelent, A hatalom megszállottja című, Orbán Viktorról szóló könyve meglehetősen kritikus nézőpontból mutatja be az Orbán-rendszert és a miniszterelnököt. A Fidesz-KDNP-re pedig hosszú évek óta jellemző az érdemi vitáktól való elzárkózás, így meglepő volt, hogy Bottonit meghívták egy KDNP-s politikus által szervezett beszélgetésre.
A Magyar Hang számos háttérbeszélgetést folytatott Gaal Gergelyről, és a vele korábban kapcsolatba került vagy vele együtt dolgozó személyek véleménye meglehetősen vegyes. Szalma Botond, egykori KDNP-s politikus, nyíltan kifejezte negatív érzéseit egykori párttársával kapcsolatban, kijelentve: - Karrierpolitikus, tökéletesen alkalmas csicska a Fidesznek. Szalma szerint Gaal, aki 2010 óta a KDNP országos szervezője volt, a szervezés terén sem mutatott kiemelkedő teljesítményt. Szalma már aktív politikai pályafutása alatt is bírálta a KDNP irányvonalát, különösen azt, hogy olyan karrierpolitikusok jutottak fontos pozíciókba, akiknek a politikán kívül nem volt számottevő szakmai tapasztalatuk, és soha nem dolgoztak a piac világában. Gaal Gergely például a saját életrajza szerint egy családi építőipari vállalkozást irányított, mielőtt teljes munkaidős politikai pályára lépett volna. Szalma Botondot a párt irányvonalával kapcsolatos kritikái miatt végül 2014-ben kizárták a KDNP-ből. Habár a kizárás ügyében pert nyert a párt ellen, többé már nem tért vissza a KDNP kötelékébe.
Szerinte a KDNP-ben már régóta nem volt teret az eltérő véleményeknek, aminek mára az lett a következménye, hogy "beértek a kontraszelekció gyümölcsei". - A KDNP-ben csupán kétféle piktogram létezik: a fagyit és a galambot. Az ember vagy nyal, vagy repül. Most egy galambot hallottunk - kommentálta Gaal Gergely megnyilvánulását Szalma Botond.
Ettől függetlenül Szalma Botond kifejezte elismerését Gaal Gergely "megvilágosodása" kapcsán. Örömmel nyugtázta, hogy végre valaki a KDNP-ből fel mert állni, és kimondani, hogy a király meztelen. Szerinte tizenöt évet késlekedtek ezzel a lépéssel. Szalma hangsúlyozta, hogy óriási hiba volt, hogy a KDNP nem tett korábban az önállóságáért, hogy egy Fidesztől független arculatot alakítson ki, és meggyőződése szerint Gaal Gergely is felelős ebben az ügyben. "Ő is részese volt annak, hogy elnyomják azt a hangot, amit most ő maga képvisel ebben a videóban. Ezt a hangot akkor Szalma Botondnak hívták. Én már akkor sem voltam megelégedve azzal, hogy a kereszténydemokrata párt nem igazán keresztény, és nem is igazán demokrata" - tette hozzá a volt politikus.
Nem ő az egyetlen, aki karrierpolitikusként tekint Gaal Gergelyre:
- Kifejezetten egy karrierista, szürke eminenciás politikuspalántának ismertem meg. Tudatosan készült politikusnak. Zakós, csendes, jól fésült, de nem karizmatikus figura. Még szűk körben sem kritizálta a pártvezetést, a belső kritikát is ellenezte. Ezért is döbbentett meg, hogy most kiállt a kritikáival a nyilvánosság elé. Ez nem illik a róla alkotott képembe - mondta róla egy korábbi pártbéli munkatársa.
Lukácsi Katalin, aki szintén 2017-ben döntött a KDNP elhagyása mellett, kedvezőbb véleménnyel van Gaalról, akivel a párt ifjúsági szervezetében dolgozott közösen. "Tisztességes és jó embernek ismertem meg, és ő nem támadott meg, amikor úgy döntöttem, hogy elhagyom a KDNP-t" - emlékezett vissza Lukácsi, aki szintén azt az évet választotta a távozásra.
Lukácsi reagált azokra a felvetésekre is, amelyek szerint nem reális, hogy Gaal Gergely csak most vette észre a problémákat a Fidesz-KDNP működésében. Lukácsi szerint azonban nem olyan könnyű elképzelni azt a helyzetet, amelyben most Gaal Gergely van. Szerinte ez hasonló ahhoz, mint amikor valaki azt kérdezi, hogy miért nem szállnak ki az áldozatok egy bántalmazó kapcsolatból. - Sokan elfelejtik, hogy nehéz kiszállni az ilyen helyzetekből. Nem véletlen, hogy gyakran nem is sikerül - mondta Lukácsi, aki felhívta a figyelmet arra is: a kiszállás "lelki költsége nagyon magas", és nemcsak a nyilvános támadások miatt, hanem azért is, mert emberi kapcsolatok szakadnak meg ilyenkor, ráadásul Gaal egész életútja a KDNP-hez kötődik, a feleségét is ott ismerte meg - ő később Solymár alpolgármestere lett a Fidesz-KDNP színeiben, ám 2024-ben nem jutott be újra a képviselő-testületbe. - Nem tartom Gaal Gergely jellemétől idegennek, hogy legyenek értékei. Nem elvtelen politikusként ismertem meg - mondta Lukácsi a Magyar Hangnak.