A tűzoltók félrevezetése életveszélyes játék, és sajnos ez a helyzet most egy zalai városban valósággá vált.

Valótlan bejelentésekkel szándékosan megtévesztették a tűzoltókat pénteken Zalaegerszegen. A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság azonnal reagált a helyzetre, hangsúlyozva, hogy az ilyen hamis riasztások rendkívül komoly következményekkel járhatnak. A tájékoztatójukból világosan kiderül, hogy a tűzoltók munkáját megnehezíteni nemcsak felelőtlen, hanem rendkívül veszélyes is.
A tűzoltókat érintő megtévesztésről a legfrissebb információk szerint pénteken két különböző alkalommal is érkezett riasztás Zalaegerszegről, amely szerint egy társasházi lakás szobájában sűrű füst terjengett. Azonban a hívó a bejelentés után azonnal bontotta a vonalat. A város hivatásos tűzoltói mindkét esetben azonnal a helyszínre siettek, ám meglepetésükre egyik alkalommal sem találták meg a bejelentőt, akit a környék lakói sem ismertek. Ezen kívül tűzre vagy füstre vonatkozó nyomokat sem sikerült felfedezniük. A helyzet egyértelműen arra utal, hogy szándékos megtévesztés történt.
Tűzoltók: tavaly összesen hat alkalommal érte őket meglepetés.
Zala vármegyében tavaly hat alkalommal tapasztalták, hogy a segíteni szándékozó tűzoltókat szándékosan átverték. A hatóságok tájékoztatásukban hangsúlyozták, hogy egy valós vészhelyzet esetén emberi élet kerülhetett volna veszélybe, mivel valaki tudatosan hamis riasztást adott le. Ezek a megtévesztő bejelentők pontosan tudják, hogy az általuk jelzett helyszínen nem áll fenn tűzeset vagy baleset, ennek ellenére riasztást indítanak, ami miatt a vármegye különböző pontjairól tűzoltó egységek vonulnak ki.
A szándékos megtévesztés nem vicc, büntetés jár érte!
A kárhelyparancsnokok a helyszínekre érkezve gyakran tapasztalják, hogy az említett esetekben se tűz, se baleset nem történt, csupán szándékos megtévesztésről van szó. A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság figyelmezteti a közvéleményt, hogy akik „játéknak” vagy „viccnek” tekintik a segélyhívó vonalakat, súlyos következményekkel nézhetnek szembe. A 2012. évi II. törvény értelmében azok, akik tűzoltásra vagy műszaki mentésre vonatkozóan szándékosan hamis jelzést adnak, szabálysértést követnek el. Az ilyen elkövetők rendőrségi eljárás alá esnek, és nem csupán pénzbírságra számíthatnak, hanem akár elzárással is sújthatják őket. Ezen felül, a tűzoltók kiérkezésének költségeit is a téves bejelentőnek kell megfizetnie. A költségek megtérítésére kötelezhetik azt is, aki a saját tűzjelző berendezésének gondatlan használata miatt okozott téves riasztást a katasztrófavédelem felé.
A 112-es segélyhívót kizárólag valódi vészhelyzetekben érdemes felhívni!
A megtévesztő hívások komoly következményekkel járhatnak, mivel jelentős tűzoltói erőforrásokat vonhatnak el a valódi vészhelyzetek kezelésétől. Amikor egy élet-halál kérdése forog kockán, és a zalai tűzoltók éppen egy valódi beavatkozásra sietnének, egy ártalmatlannak tűnő tréfás hívás miatt előfordulhat, hogy nem érkeznek időben a segítségre. Ezért rendkívül fontos hangsúlyozni, hogy az indokolatlan 112-es hívások nem csupán feleslegesek, hanem jogi következményekkel is járnak: aki ilyet tesz, az szabálysértést követ el!