Az ország egyik legnagyobb acélgyártó vállalata sürgeti az állami támogatások bevezetését.

A hazai ipari fogyasztók többet fizetnek a villanyáramért, mint a nyugat-európai nagyvállalatok.
A hazai kohászat állami támogatását sürgeti a Călărași és Târgoviște városokban egy-egy kombinátot működtető Donalam, írja az economica.net. A Donalam az AFV Beltrame cégcsoport része, mely Európa egyik legnagyobb speciális acél és betonvas gyártója.
A vállalat közleménye szerint az EU-n kívülről, például Törökországból, Kínából, Egyiptomból és a Magreb régióból érkező olcsó acél importja drámai mértékben, 27%-kal emelkedett az előző évben. Ez a tendencia komoly nyomás alá helyezte az európai gyártókat, akik kénytelenek szigorú környezetvédelmi előírásokat betartani, miközben jelentősen magasabb termelési költségekkel néznek szembe.
A Donalam véleménye szerint a nehézipar sürgős és konkrét állami támogatásra szorul ahhoz, hogy megőrizzük versenyképességünket. Elengedhetetlen egy világosan meghatározott jogi keret kialakítása és olyan intézkedések bevezetése, amelyek célja az energiaköltségek csökkentése. Emellett szükség van egy átfogó ipari stratégiára is, amely a beruházások állami támogatására épít. Fontos, hogy megtaláljuk azokat a megoldásokat, amelyek segítenek korlátozni a román piacra dömpingáron érkező acélimportot.
A cégvezetés nyilatkozata alapján a hazai ipari fogyasztók a legmagasabb árat fizetik a villamos energiáért: "Január hónapban a magyarországi ipari felhasználók 139 euró/MWh-t költöttek, míg Olaszországban csupán 71 euró/MWh-t, Franciaországban 56 euró/MWh-t, Bulgáriában pedig 108 euró/MWh-os árplafont határoztak meg az ipari fogyasztók számára."
A legfrissebb közlemény alapján februárban a villanyáram ára már majdnem elérte a 200 euró/MWh-t, és Románia az EU egyedüli tagállamaként eddig nem lépett a ipari fogyasztók támogatása érdekében.
A Donalam kiemelkedőnek ítéli meg, hogy Donald Trump 25%-os vámot vezetett be az acélimportra, amely szerinte a hazai gazdaság védelmére irányuló stratégiai lépések egyértelmű bizonyítéka.
Múlt héten az ArcelorMittal bejelentette, hogy a villamosenergia magas költségei miatt az acélgyártás már nem gazdaságos. Ennek következtében a vajdahunyadi kombinát termelését március végéig felfüggesztik.