Ma ünnepeljük a talaj világnapját, amely alkalmából különös hangsúlyt fektetünk a komposztálás fontosságára. A talaj védelme és táplálása elengedhetetlen a fenntartható fejlődéshez, hiszen a komposztálás nem csupán a hulladékcsökkentésben segít, hanem gaz

A Talaj Világnapján az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet különös hangsúlyt fektet a komposztálás fontosságára, ezzel is tudatosítva a talajvédelem és a fenntartható gazdálkodás szerepét.

Az ökogazdálkodók és házikertészek egyik legsokoldalúbban hasznosítható anyaga a komposzt, amely a talajt, annak élővilágát és a termesztett növényeket egyszerre élteti. Az ÖMKi nemrég frissített, országos komposzt térképén a hobbikertészek és a nagyobb mennyiséget igénylő növénytermesztők is megtalálják a hozzájuk közel eső, zöldkomposztot előállító üzemeket. A talaj világnapjára megjelent videójukban pedig többféle komposztálási megoldásról is szó esik.

A komposzt egy olyan csodálatos anyag, amely a megfelelő nedvességi szint, hőmérséklet és oxigén jelenlétében jön létre, amikor a szerves anyagok biológiai lebomlásnak indulnak. Ez a lebomlási folyamat során egy földszerű, gazdag humuszban és hasznos mikroorganizmusokban bővelkedő anyag képződik. A komposztálás eredményeként keletkező komposzt kiválóan alkalmas talajjavítóként, tápanyagok utánpótlására, valamint ideális termesztőközegként, amely elősegíti a növények egészséges fejlődését.

A komposzt készítése során rengeteg különböző alapanyagot és eljárást vehetünk igénybe. Az ÖMKi által közzétett információk szerint ide tartozik például a növényi alapú zöldkomposzt, a komposztált állati trágyából készült változat, valamint a gombatermesztés során keletkező gombakomposzt. Emellett említést nyer a giliszták segítségével előállított vermikomposzt, továbbá a folyékony települési szennyvíz üledékéből, szigorú előírások betartásával készült szennyvíziszap-komposzt is. Fontos azonban megjegyezni, hogy az utóbbi típust ökológiai gazdálkodás keretein belül nem alkalmazhatjuk.

A közlemény kiemeli, hogy kevés olyan sokoldalúan felhasználható alapanyag van a növénytermesztők kezében, mint a komposzt. Használatát mind a talajunk, mind a növényeink meghálálják. Kijuttatása növeli a talaj szervesanyag-tartalmát és pezsdíti a benne lévő esszenciális talajéletet. Komposzttal javítható a talaj szerkezete és vízmegtartó képessége, a növények számára pedig tápanyag-utánpótlást nyújthat, de akár a növényvédelemben is szerepet játszhat. A kertészek ágyások kialakítására, talajuk frissítésére, mulcsolásra is használhatják, de az érett, rostált komposzt tőzegmentes palántanevelő közegnek is alkalmas.

"Az ideális ültetőkeverék jellemzője a kiváló vízmegtartás, a kiegyensúlyozott pH-érték, valamint a porózus és biológiailag aktív szerkezet. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a kedvező mikroorganizmusok dominálnak benne. Továbbá, a keverék tápanyag-ellátottsága is optimális, emellett mentes a káros organizmusoktól és idegen anyagoktól. Kísérleteink során a vizsgált zöldkomposztok, különös figyelmet fordítva a lombkomposztra, úgy tűnik, hogy teljesítik ezeket az elvárásokat. Ráadásul ezek a lokálisan beszerezhető, megfizethető alapanyagok környezetbarát módon állíthatók elő." - mutatott rá Gyöngyösi Emese, az ÖMKi projektvezető kutatója.

Az ÖMKi talaj világnapjára készült videóban Víg Vitália, a talajökológia szakértője, saját kertjében bemutatja a különböző komposztálási technikákat. Ezzel a kiskerttulajdonosok és gazdák figyelmét szeretné felhívni arra, hogy ne féljenek belevágni a komposztálásba, valamint a komposzt jótékony hatásainak kihasználásába. Vitália inspiráló szavai arra ösztönzik a közönséget, hogy teremtsenek értéket a hulladékaikból, és támogassák a fenntartható mezőgazdaságot.

Related posts