Magyarország és Svájc közösen lép fel a béketárgyalások eredményességéért, hangsúlyozva a diplomácia és az együttműködés fontosságát a konfliktusok megoldásában.

Szijjártó Péter, a magyar külügyminiszter, és Ignazio Cassis, Svájc külügyi tárcájának vezetője, fontos szereplői a nemzetközi diplomáciának. Két ország, két különböző kultúra és politika, de közös célokkal és érdekekkel. A kölcsönös együttműködés és a párbeszéd kiemelt jelentőséggel bír a két tárca között, hiszen a globális kihívásokra adott válaszok megformálásában együttműködésük elengedhetetlen.
Magyarország és Svájc összefogása a béketárgyalások előmozdítása érdekében egyértelműen mutatja, hogy mindkét nemzet számára nyilvánvaló: az ukrajnai konfliktusra a harci cselekmények nem jelentenek megoldást. Csak a diplomáciai eszközök révén van esély a tartós rendezésre - hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Bernben, a tárca közleménye szerint.
A tárcavezető arról számolt be a svájci kollégájával, Ignazio Cassisszal folytatott egyeztetését követően, hogy a két ország hasonlóan áll az Európát és a világot feszítő legsúlyosabb problémákhoz.
"Határozottan kiállunk a béke mellett, határozottan fellépünk az illegális migrációval szemben, politikai stratégiánkat a józan észre alapítjuk" - sorolta.
"Nyilvánvaló mindkettőnk számára, hogy a háborúnak Ukrajnában nincs csatatéri megoldása. Egyértelmű, hogy kizárólag a tárgyalások vezethetnek a konfliktus lezárásához, és az is világos, hogy ezek a megbeszélések csak akkor lehetnek eredményesek, ha minden érintett fél részt vesz rajtuk" - jegyezte meg.
- jegyezte meg.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország és Svájc határozottan elutasítja a nemzetközi szervezetek politikai befolyásolását, mivel ez gyakorlatilag megakadályozza a békés megoldások elérését.
"A nemzetközi szervezetek szerepe rendkívül fontos abban, hogy még a legnagyobb ellentétek közepette is teret biztosítsanak a párbeszédnek. Még ha az országok között feszültség is áll fenn, elengedhetetlen, hogy lehetőség nyíljon a problémák és aggodalmak nyílt megvitatására. Amennyiben ezt a lehetőséget megszüntetjük, vagy politikai érdekek alá rendelünk egy nemzetközi fórumot, akkor valójában a béke esélyét kockáztatjuk."
"A magyar kormány az utolsó évtized során 44 jelentős svájci vállalati beruházást segített elő. Ezek a projektek összesen 600 milliárd forintnyi befektetést képviselnek, és számos új munkahelyet teremtettek Magyarországon. Jelenleg a svájci cégek a hetedik legnagyobb beruházói csoportot képviselik az országban" - emelte ki.