Már azt is felmérik, hogyan reagálnának a magyarok egy előre hozott választásra.

A kormány határozott álláspontja szerint szó sem lehet előválasztásokról, mégis a "Rogán-művek" titokban már elkezdett érdeklődni a téma iránt. A Társadalomkutató Intézet munkatársai telefonos felméréseket végeznek, melyek során olyan kérdéseket tesznek fel, mint: "Ön mit gondol, szükséges lenne-e idén előrehozott választásokat tartani, vagy inkább várjunk a 2026-os rendes választásokra? Részt venne-e az előrehozott választáson? És ha igen, kire adná a szavazatát: a Fideszre, a Tisza Pártra, a DK-ra, a Mi Hazánkra vagy a Kutyapártra?" Bár a háttérben álló megbízó kiléte nem megerősített, számos jel utal arra, hogy a Rogán-művek áll a felmérés mögött.

A Kormányzati Tájékoztatási Központ január 1-jén közzétett közleményében hangsúlyozta, hogy Magyarország politikai helyzete stabil, ellentétben néhány nyugat-európai országgal. A következő országgyűlési választásokra 2026-ban kerül sor, és minden olyan állítás, amely ezt megkérdőjelezi, csupán politikai hisztéria – áll a közleményben. A Fidesz egykori prominense, Deutsch Tamás a Facebookon szikáran fogalmazott, figyelmeztetve, hogy Brüsszel próbálja befolyásolni a választások kimenetelét és időpontját. „De nem engedjük, hogy mások döntsék el helyettünk a sorsunkat. Ennyi.” – zárta rövidre mondanivalóját.

Magyar Péter újévi köszöntője, amelyben az előrehozott választásokat szorgalmazta, valamint Gyurcsány Ferenc javaslata az Országgyűlés 2025. március 1-jei feloszlására, egyértelmű elutasítást váltott ki. Mégis, meglepő módon, a reakciók nem maradtak hatástalanok. Kiderült, hogy a kormány már elkezdte felmérni a közvéleményt és a közhangulatot.

A Reddit közösségi platformján nemrégiben napvilágot látott egy érdekes, személyes élmény, amelyben a Magyar Társadalomkutató Kft. megbízásából egy "kedves öreg néni" hívta telefonon a beszámoló íróját. Az idős hölgy az állítólagos "szociális társadalomkutatási projekt" keretein belül tette fel kérdéseit, többek között az előrehozott választásokkal kapcsolatosan.

A Hírklikk már korábban beszámolt arról, hogy ugyanezen intézet végzett felmérést a lakosság politikai hangulatáról, megélhetési körülményeiről. Mint akkor is írtuk, azt nem lehet tudni konkrétan, de azért sejthető, hogy kinek a megbízásából készült a közvélemény-kutatás. A Magyar Társadalomkutató Kft. ugyanis nem egyszer végzett már adatfelvételi feladatokat a kormányzathoz köthető megbízóknak, mint a Nézőpont Csoport vagy az MTVA. S elég sokatmondó az is, hogy az alábbi két kutatást emelték ki aktuálisan a honlapjukon: "Tovább nőtt a Fidesz előnye", illetve "Egyértelműen a Fidesz vezeti a pártversenyt". Korábban pedig azt emelték ki, hogy "Magyar Pétert önteltnek és agresszívnak tartja a magyarok a többsége", valamint, hogy "Magyar Péter dulakodását igaznak tartja, EP-képviselővé válását helyteleníti a magyarok a többsége".

Visszatérve a jelenlegi kutatásra, világosan látszik, hogy a hangulat felmérésének irányvonalát milyen szempontok vezérlik. A kérdések sorrendjének megtervezéséből pedig az is kiderül, hogy a felmérést az előrehozott választásokra való ráhangolás céljából kívánják végrehajtani.

Kíváncsi a megrendelő a többi között arra, hogy a válaszadó szerint jó irányba haladnak-e a dolgok Magyarországon, s hogy jó munkát végez-e Orbán Viktor. Szimpátia-sorrend felállítására is kérik a megkeresetteket (Orbán, Gyurcsány, Magyar, Toroczkai közül kell választani), s azt is szeretnék tudni, hogy ki lenne közülük a legjobb miniszterelnök. Kíváncsiak a kormány migráns-, Ukrajna-, illetve unióval folytatott politikájának a megítélésére. Az is látszik, hogy a felmérés megrendelője (azaz gyanúnk szerint a kormány) érzékeli az életszínvonal romlását és tart annak hatásától, hiszen egy sor kérdés ezt járja körbe. Ezek sorában rákérdeznek arra, hogyan érintette a megkérdezettet az infláció, képes volt-e a megtakarítani decemberben, s mire számít januárban; van-e félretett pénze, van-e hitele, ki tud-e fizetni egy hirtelen nagyobb beruházást, havonta mennyit költ rezsire/élelmiszerre, közlekedésre/autóra/benzinre. Az infláció hatását is tudakolják, s azt is, hogy nőtt vagy csökkent az idén a fizetése. A gazdaság irányának a megítélésére is elhangzik kérdés, miként arra is, hogy jónak tartja-e a válaszadó a kormány lakástámogatási intézkedéseit.

Mindezen bevezető kérdések után elérkezünk a leglényegesebb kérdésekhez, amelyek véleményünk szerint ennek a közvélemény-kutatásnak a valódi célját tükrözik.

Kérdés, miért akarja ezt tudni a közvélemény-kutatás megrendelője, amely - szerintünk - nem lehet más, mint a kormány nevében a Rogán-művek.

Related posts