Brüsszel már azon dolgozik, hogy módosítsa a szabályokat, hogy ezzel kedvezzen Donald Trumpnak.

A hírügynökség forrásai alapján az Európai Bizottság jelenleg azon fáradozik, hogy kidolgozza a megfelelő ajánlatot az Egyesült Államok számára a közelgő kereskedelmi tárgyalások során, melynek célja Donald Trump által tervezett vámtarifák elkerülése. A Reuters információi szerint mindkét fél jelezte, hogy az energiaszektor kulcsszerepet játszhat egy átfogóbb kereskedelmi megállapodásban.
Donald Trump már többször kijelentette, hogy az EU-nak növelnie kellene az amerikai olaj és földgáz vásárlását, hogy csökkentse kereskedelmi többletét az Egyesült Államokkal szemben. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke korábban jelezte, hogy az EU hajlandó lenne növelni az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) importját, különösen annak fényében, hogy a blokk 2027-ig szeretne teljesen függetlenedni az orosz gáztól.
Révész Béla Ákos, a Makronóm Intézet elemzője a közelmúltban arra hívta fel a figyelmet, hogy Donald Trump stratégiája az energiaárak csökkentésére irányul, célja pedig Oroszország gazdasági gyengítése és a háború lezárása. A Financial Times értesülései szerint az EU tisztviselői zárt körben már a béke utáni forgatókönyveken és az orosz gázszállítások újbóli beindításán dolgoznak. Ez a fejlemény azonban nem mindenkinek tetszik, noha a lépés jelentős mértékben hozzájárulhatna az európai energiaárak mérsékléséhez.
A Reuters által megkérdezett három forrás alapján az Európai Bizottság olyan alternatívák után kutat, amelyek segíthetnék az amerikai gázexportőröket abban, hogy összhangba hozzák tevékenységüket az EU metánkibocsátási előírásaival. Mindeközben a jogszabályok szigorúsága továbbra is megmaradna.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Trump tervei szerint eltörölné azokat az amerikai szabályozásokat, amelyek a gáztermelők metánkibocsátásának jelentését írják elő. Ez komoly kihívást jelenthet az Európai Unió számára, mivel így nehezebbé válik az amerikai vállalatok megfelelőségének igazolása az uniós normáknak.
Az Európai Bizottság szóvivője elkerülte a nyilatkozatot a metánszabályozás esetleges módosításáról, amely kedvező lenne az amerikai LNG-exportőröknek. Csak annyit mondott el, hogy "A Bizottság folyamatosan párbeszédet folytat az iparág képviselőivel minden olyan releváns témában, amely jogszabályainkkal összefügg."
2025-től kezdődően az Európai Unió kötelezővé teszi, hogy az Európába érkező olaj- és gázimportőrök figyelemmel kísérjék és jelentést tegyenek a behozatal során keletkező metánkibocsátásról. Ezt követően, 2027-től az uniós jogszabályok értelmében a külföldi beszállítóknak, akik új szerződéseket kötnek európai vásárlókkal, meg kell felelniük az EU által megszabott metánszabályoknak, garantálva ezzel a környezetvédelmi standardok egységességét.
Az amerikai exportőrök arra figyelmeztetnek, hogy a törvényeknek való megfelelés technikailag kihívások elé állítja őket. Az ország gázipara erősen fragmentált, ami megnehezíti a metánkibocsátás nyomon követését az értékláncuk különböző szakaszaiban. Egy LNG-szállítmányban ugyanis különböző gázmezőkből származó üzemanyagforrások egyesülhetnek, ami bonyolítja a kibocsátás pontos mérését és ellenőrzését.
Az Egyesült Államok már most is az EU legnagyobb LNG-beszállítója, a tavalyi uniós LNG-import 45 százalékát biztosította, ami az EU teljes gáz- és LNG-importjának 16,5 százalékát jelentette.