Hosszas és szenvedélyes eszmecsere után végre eldőlt Donald Tusk jövője.

Több mint hét órás vita után bizalmat szavazott a Szejm Donald Tusk jobbközép-liberális miniszterelnökének és kormányának. A kormányfő a vitán dicsérte kormánykoalíció tagjait és kormányának eredményeit, miközben szigorúbb migrációs politikát ígért. Tusk beszédét a PiS képviselői nem hallgatták meg, akik felszólalásaikban azzal kritizálták Tuskot, hogy szerintük nem kormányoz, hanem az előző PiS-kormányokról hazudozik.
Június 11-én, szerdán a lengyel Szejm falai között zajlott egy fontos vita, amely a miniszterelnök, Donald Tusk által kezdeményezett bizalmi szavazás köré összpontosult. A képviselők élénk eszmecserét folytattak, mielőtt megszavazták a kormány iránti bizalmat.
A szavazást megelőzte egy hosszas és izgalmas vita, amely több órán keresztül zajlott. Ezt követően a Szejm végül döntésre jutott, és...
A szavazást egy vita előzte meg, ahol először a kormányával szemben bizalmi szavazást kérő Donald Tusk beszéde kezdte.
Tusk már harmadik alkalommal kérte bizalmi szavazás megindítását a kormányával szemben. Az első két ilyen próbálkozásra 2012-ben és 2014-ben került sor, amikor a Szejm mindkét alkalommal megadta neki a bizalmat. Most azonban újra előterjesztette a bizalmi szavazás kérdését, miután az elnökválasztások során nem pártja, a Polgári Koalíció jelöltje, Rafal Trzaskowski diadalmaskodott, hanem a Jog és Igazságosság (PiS) támogatását élvező Karol Nawrocki került ki győztesként.
A miniszterelnök beszédében azzal érvelt maga és kormánya mellett, hogy 2023-ban 11 millió lengyel hatalmazta fel kormányát, amit szerinte az egyébként elbukott elnökválasztáson kapott 10 millió szavazat ismét megerősített.
Az elnökválasztás kimenetele nem mentesít minket a felelősség alól.
- hangoztatta Tusk, aki ezt követően kifejtette, hogy véleménye szerint a kormánynak jelenleg még nagyobb felelőssége hárul a vállára, hiszen két és fél év áll előttük.
Tusk beszédében hangsúlyozta, hogy a kormány hozzálát a honvédelemre szánt költségvetés jelentős emeléséhez, és 50%-kal csökkenteni kívánja a menekülteknek nyújtott vízumok számát. Eközben éles bírálatokat fogalmazott meg a PiS-szel szemben, amelynek képviselői nem is jelentek meg a miniszterelnök beszédén.
Ha igazán képesek lennénk kifejezni, mennyit dolgoztunk, biztosan a következő választások győztesei lehetnénk. Ha a PiS csupán a kijelentéseinek egyharmadát valósítaná meg, Lengyelország egy igazi paradicsommá válna, tele lehetőségekkel és jóléttel.
Tusk éles kritikát fogalmazott meg Jaroslaw Kaczynski pártjával szemben, amelyben azt állította, hogy a kormányzás idején nem fordítottak kellő figyelmet a lengyel határok védelmére. Rámutatott, hogy a migrációs válság mellett az ukrán gabona beáramlása is jelentős problémát jelentett az ország számára.
Ezen kívül hangsúlyozta, hogy nem törekszik konfliktusokra; kormánya célja a békés, racionális és pragmatikus újjáépítés.
A kormányzati teljesítményekkel kapcsolatban megosztotta véleményét, miszerint a lengyel bérek 2024-re tíz százalékkal emelkedtek, ami a legjelentősebb növekedés az elmúlt negyed évszázad során. Ezen kívül bejelentette, hogy júliusban átszervezik a kormányt.
Közel egy órás beszédének zárásaként hangsúlyozta, hogy mindazok, akik egy fejlődő és erősebb Lengyelország jövőjéért dolgoznak, bízzanak meg kormányában.
A vitában összesen 250 képviselő nyújtotta be felszólalási szándékát. A PiS színeiben Zbigniew Kuzmuk volt az első, aki mikrofonhoz lépett, és éles kritikával illette a kormányt, álszentséggel vádolva őket. Kuzmuk hangsúlyozta, hogy Tusk beszédében elfelejtette megemlíteni, hogy Lengyelország az Európai Unió leggyorsabban eladósodó állama, továbbá megkérdőjelezte a kormány határvédelmi intézkedéseinek hatékonyságát is.
Egy másik PiS-es politikai képviselő, Janusz Kowalski kifejtette a véleményét:
Nincsenek kérdéseim. Hazugoktól az ember nem kérdez. 2025. június 1-jén véget ért a Donald Tusk-féle projekt, és a kommunizmus újra megbukott.
Kowalski utalt az elnökválasztás kimenetelére, ahol Karol Nawrocki, az ő általuk támogatott jelölt, diadalmaskodott Tusk pártjának képviselője, Rafal Trzaskowski felett. Ezt követően kijelentette, hogy ha a PiS győzelmet arat egy esetleges előrehozott választáson, akkor visszaállítják a szenet, ezzel csökkentve a fűtési költségeket. Emellett ígéretet tett arra is, hogy a kormány tagjait felelősségre vonják, és bíróság elé állítják.
Adrian Zandberg, a baloldali Razem (magyarul: Együtt) párt elnöke, aki nemrégiben kilépett a kormánykoalícióból, éles kritikát fogalmazott meg a miniszterelnökkel szemben. Zandberg emlékeztetett arra, hogy Donald Tusk másfél évvel ezelőtt a korábbi kormány komolytalanságát kifogásolta, és most arra kérdezett rá, vajon a jelenlegi miniszterelnök valóban úgy véli-e, hogy a közpénzek felhasználása a kormányzás alatti időszakban professzionálissá vált. Különösen érdekes kérdés, hogy a kormánypárti Lengyel Néppárt (PSL) képviselőinek családtagjainak alkalmazása is része ennek a professzionalizálódásnak.
Sajnos nem hozhatok jó hírt. Úgy tűnik, vagy valaki megtéveszti Önt, vagy esetleg egy teljesen más valóságban találja magát.
- jelentette ki Zandberg a beszéde végén.
Miközben az ellenzéki pártok, mint a PiS, a szélsőjobboldali Konföderáció és a baloldali Razem, arra figyelmeztettek, hogy ne támogassák a kormányt, a kormánypárti képviselők főként arra hívták fel a figyelmet, hogy másfél évvel ezelőtt a lengyel választók jelentős felhatalmazást adtak a kormánynak, és hogy kötelességük teljesíteni az általuk tett ígéreteket.
Egyesek azzal a kritikával éltek a kormány felé, hogy másfél év alatt semmiféle előrelépést nem mutattak fel, csupán a korábbi PiS-kormányok munkáját bírálták.
A reggel kilenc után kezdődött vita végül több mint hat órán át zajlott, de a PiS képviselői hiányoztak Donald Tusk beszédéről. Később Tusk is elhagyta a teremet, így nem hallhatta az ellenzéki képviselők kritikáit saját magával és kormányával szemben. Ennek következtében a legtöbb képviselő a beszédét inkább a kamerák számára tartotta, semmint a kollégáiknak. Pedig technikailag ezek kérdések voltak a bizalmat kérő Donald Tuskhoz, aki végül, délután négy óra tájékán, hét órával a vita kezdetét követően adott választ az elhangzottakra.
Reakciójában Tusk többek közt dicsérte a kormánykoalíció tagjait, valamint azt ígérte, hogy a nyáron részleges határellenőrzést vezetnek be a német-lengyel határra, valamint a magas migrációs kockázatú országokból Lengyelországba való beutazást be fogják tiltani.