Az amerikai hírszerzés figyelmeztet: Putyin igazi bosszúja még mindig várat magára.

Az amerikai tisztviselők megjegyzései szerint az ukrán dróntámadásra adott orosz reakció "kegyetlen és könyörtelen" lesz. De vajon mivel és mire irányítják csapásaikat az orosz erők?
Annak ellenére, hogy az elmúlt héten számos súlyos légitámadás érte Ukrajnát, amerikai tisztviselők szerint ezek még bőven nem tekinthetők Oroszország "bosszújának" a június 1-jén az orosz stratégiai bombázóerők ellen végrehajtott ukrán dróntámadásért.
A Reuters által megszólaltatott, névtelenül nyilatkozó, hírszerzési információkra rálátó amerikai tisztviselők szerint egy több irányból és célpontok több típusát megcélzó válaszcsapásra lehet számítani. Az orosz válaszlépések egyik formája az lehet, hogy szimbolikus jelentőségű ukrán épületeket vesznek célba, például kormányzati épületeket is.
"Óriási, félelmetes és könyörtelen lesz."
- fogalmazott a lapnak egy vezető nyugati diplomata az oroszok várható válaszáról.
Michael Kofman, a Carnegie Endowment for International Peace orosz szakértője, figyelmeztet arra, hogy Oroszország valószínűleg célzott csapásokat indít az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) ellen, amely a "Pókháló-hadművelet" végrehajtásáért felelős. Az elemző véleménye szerint a támadások során közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták bevetésére lehet számítani. Az ukrán légvédelem, különösen a Patriot rendszerek, talán képesek lennének ezek egy részének semlegesítésére, azonban az elmúlt napok eseményei is azt mutatják, hogy az ukrán légvédelem csupán korlátozott mértékben tudja csökkenteni az orosz drón- és rakétatámadások hatását. A tömegesen érkező támadó eszközök közül sok már a kijevi légvédelmi rendszer legnagyobb erőfeszítései ellenére is átjut.
Kofman azonban úgy véli, hogy nem kell nagyon nagy mértékű eszkalációra számítani Oroszország részéről, ugyanis az orosz haderő már közel jár teljesítőképességeinek határaihoz.
Általánosságban véve Oroszország lehetőségei meglehetősen szűkösek, hogy a jelenlegi, valamint az elmúlt hónapokban tapasztalt szinthez képest drámaian fokozza támadásainak intenzitását.
„Kérlek, alakítsd át a szöveget a saját stílusod szerint” – kérte.
Mindenesetre múlt héten Donald Trump és Vlagymir Putyin telefonbeszélgetése során is arról beszélt az orosz elnök, hogy "válaszolnia kell" az ukrán támadásra. A beszélgetésről beszámoló Trump szerint pedig
"Valószínű, hogy ez nem fog túl szépen alakulni."
Az elmúlt hónapban rendszeresen bevetett fegyverekkel valóban kérdéses, hogy sokkal több eredményt érhet-e el Oroszország, azonban egyes vélemények szerint nem kizárható egy nem mennyiségi, hanem minőségi eszkaláció sem.
Ugyan a háború folyamán már többször előkerült az orosz taktikai nukleáris fegyverek bevetésének lehetősége, a legtöbb elemző szerint ezt most sem fogja meglépni Oroszország, például azért sem, mert ezt a lépést ugyanis még az orosz háborús erőfeszítéseknek kulcsfontosságú támogatást nyújtó Kína is "vörös vonalnak" tekintené.
Nem zárható ki, hogy az oroszok egy korábban már alkalmazott, a nukleáris eszkalációt diszkréten megidéző fegyver, az Oresnyik rakéta bevetésére készülnek a megtorlás keretein belül. A múlt héten olyan hírek láttak napvilágot, miszerint Kazahsztán légterébe egy Ukrajna irányába elindított, de végül meghibásodott Oresnyik rakéta érkezett, amely a légkörbe való belépés után megsemmisült. Ezt azonban a kazah hivatalos források határozottan cáfolták, és a megjelent felvételeket egy valószínűleg kínai űreszköz légkörbe való belépésével kapcsolatos eseményként magyarázták.
Bár az Oresnyik fegyver nem annyira forradalmi vagy félelmetes, mint ahogyan azt az orosz híradások sugallják (további részletekért kattints az alábbi ajánlóra), az ukrán nagyvárosok elleni felhasználása súlyos következményekkel járhat, beleértve a polgári áldozatok számának emelkedését is. A rakéta több önállóan célra irányítható robbanófejet (MIRV) hordoz, amelyek már robbanótöltet nélkül is jelentős rombolást okozhatnak, hiszen a hangsebesség többszörösével csapódnak be a célpontokba. Ugyanakkor, a precizitásuk nem éppen kifogástalan, így egy nagyváros területén belül gyakorlatilag bárhol becsapódhatnak.
Egy Kijev ellen indított támadás rendkívüli pszichológiai hatással bírna, mind Ukrajnában, mind a nyugati közvéleményben. Egy ilyen spektakuláris és gyakorlatilag elháríthatatlan csapás, amely egy nagyvárost érintene, különösen aggasztó lenne, főleg ha a támadás nukleáris robbanófejekkel is ellátott fegyverrel történne. Az ilyen események nemcsak a közvetlen következményeket, hanem a félelmet és a bizonytalanságot is felerősítenék, megkérdőjelezve a biztonságérzetet a nemzetközi közösségben.
Azonban az orosz válaszcsapások Ukrajna hadviselő képességeit nem igazán tudják csökkenteni. Az oroszoknak feltehetően sem megfelelő hírszerzési információik, sem valóban precíziós fegyverei nincsenek ahhoz, hogy az Oroszországot mélységben támadó ukrán fegyverek előállítását vagy bevetését meggátolják. Ez jól látható abból is, hogy június 1-je óta szinte minden nap értek fontos orosz hadiipari célpontokat, bázisokat dróntámadások, vasárnap éppen Moszkva környékén csapódtak be ukrán drónok.