Feltűnő adatok láttak napvilágot: hazánk súlyos kihívásokkal néz szembe az aszály következtében.

Az utóbbi hetekben egyre súlyosabbá válik az aszályhelyzet Magyarországon, és a jövőbeli előrejelzések alapján júniusban valószínűleg nem számíthatunk jelentős csapadékra az ország területén. A szárazság, amely szinte az egész országot érinti, különösen drámai hatással van a mezőgazdaságra, amelynek sürgősen alkalmazkodnia kell a klímaváltozás következtében egyre gyakoribbá váló vízhiányhoz. Az Agrárszektor által közzétett információk szerint Magyarországon az öntözött mezőgazdasági területek aránya továbbra is meglepően alacsony, mindössze 2-3 százalékot tesz ki.
Korábban alaposan megvizsgáltuk a jelenlegi aszályhelyzetet, amely az országot sújtja. A téli és tavaszi csapadék hiánya miatt kialakult szárazság sajnos továbbra is fennáll, és a közeljövőben nem látszik remény arra, hogy ez változna. Az időjárás-előrejelzések alapján júniusban nem számíthatunk jelentős csapadékra.
Magyarországon 2011 és 2023 között gyakorlatilag stagnált az öntözött mezőgazdasági területek nagysága, amely évente jellemzően 100-120 ezer hektár között mozgott, írta meg az Agrárszektor az MTI adatai alapján. Egyedül a 2022-es rendkívüli aszályos év jelentett kivételt, amikor a legalább egyszer öntözött területek nagysága rekordot döntve meghaladta a 133 ezer hektárt.
Ez az információ azt mutatja, hogy a magyar mezőgazdasági területeknek csupán 2-3 százalékát látják el öntözéssel, ami szakértők véleménye alapján rendkívül csekély arányt jelent.
különösen Magyarország adottságait figyelembe véve.
A helyzet súlyosságát fokozza, hogy a klímaváltozás következtében hazánk egyre inkább aszályveszélyeztetett területté válik. A hazánkat érintő kiszáradás mértéke évről évre súlyosbodik, és gyakran hőhullámokkal párosul. A kutatók szerint az aszály már nem csak nyári jelenség, az elmúlt években a téli csapadékhiány is komoly problémákat okozott.
A kormányzat a kialakult helyzetre válaszul ambiciózus fejlesztési terveket jelentett be: Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára elmondta, hogy a jelenlegi 200 millió köbméteres kapacitás helyett egy év múlva már másfél milliárd köbméter, sőt, a következő év végére akár hárommilliárd köbméter csapadékot is képesek lesznek megőrizni és öntözésre felhasználni Magyarország területén.