Fedezd fel a sztárkertész titkos növénylistáját: ültess ki ezeket a különleges növényeket, és varázslatos nyári csodákban lesz részed - Pénzcentrum.

Most, hogy végre tartósan beköszöntött a meleg idő, és a fagyveszély már csak emlék, elérkezett az ideje, hogy a cserepekben teleltetett kivi, füge, gránátalma vagy datolyaszilva végre birtokba vegye a kertünk földjét. Az átültetés előtt azonban érdemes néhány fontos szabályt szem előtt tartani!

Harcz Endre, a becsehelyi kertész, akivel a HelloVidék több alkalommal is beszélgetett, most egy különleges Facebook-posztban hívta fel a figyelmet arra, hogy a következő hetek várhatóan fagymentes időszaka tökéletes lehetőséget kínál az eddig még nem kiültetett, melegkedvelő növények szabadföldi telepítésére. Ha a kert sarkában még mindig cserépben pihen a kivi, füge, gránátalma vagy éppen a datolyaszilva, itt az ideje, hogy elvégezzük az ültetést. Azonban érdemes néhány lényeges szabályt betartani a siker érdekében!

Most érdemes kiültetni a következőket:

Amennyiben a növény zárt, fényszegény környezetben telelt, és emiatt halvány, sápadt leveleket növesztett, nem tanácsos azonnal a tűző napra helyezni. A hirtelen napsütés könnyen megégetheti a leveleket. Harcz Endre ajánlása szerint érdemes 2-3 héten át árnyékos vagy félárnyékos helyen szoktatni a növényt, hogy fokozatosan alkalmazkodjon a napfény erősebb hatásaihoz.

Az öntözés kérdése különös figyelmet érdemel, különösen a datolyaszilva (káki) és más későn kihajtó növények esetében. Gyakori hiba, hogy a kertbarátok a növények látszólagos "tétlensége" miatt túlságosan gyakran locsolnak, abban a hitben, hogy így felgyorsítják a növekedést. Valójában ez éppen az ellenkező hatást eredményezheti. A kihajtás előtti időszakban a gyökérzóna talajának csak kissé nedvesnek kell lennie. Ha a talaj már eleve nedves, akkor öntözésre nincs szükség – még akkor sem, ha a növény már elindult a fejlődés útján.

A túlöntözés ebben az időszakban kiemelten kockázatos, mivel a lombtalan növény nem képes vizet párologtatni. Ezért a gyökerek környezetében felgyülemlő víz nem tud elpárologni, ami a gyökérzet rohadásához és végső soron a növény elhalásához vezethet. Így hát a legfontosabb üzenet: kevesebb víz, több türelem!

A káki kiültetése során két lényeges tényezőt emelt ki:

Ahogy a kertész írta, sokan esnek abba a hibába, hogy ha a frissen ültetett fa nem hajt ki, az öntözést fokozzák - ezzel azonban éppen ellentétes hatást érnek el, mert a gyökér berothadhat, és a fa elpusztulhat.

Kiemelte a szakértő, hogy fontos tudni: a káki nem kezd el azonnal növekedni az ültetés után. Gyakran csak április végén, sőt májusban vagy júniusban mutatkoznak meg az első rügyek – ez teljesen természetes, nem kell aggódni miatta. Ugyanez vonatkozik az indián banánra, a gránátalmára és a selyemmirtuszra is, hiszen ezek a növények alapvetően később indulnak fejlődésnek.

Az ültetés során számos lényeges tényezőre érdemes figyelmet fordítani a növények sikeres fejlődése érdekében. Amennyiben a növény zárt térben fejlődött, fontos, hogy ne helyezzük azonnal közvetlen napfénybe. A fokozatos hozzászoktatás elengedhetetlen, különben a friss, világos levelek könnyen megéghetnek. Különösen a káki esetében lényeges, hogy az ültetéskor a szemzés helyét 3-5 centiméterrel a talajszint alá helyezzük; ez elősegíti a stabilabb növekedést és javítja a fagytűrő képességet.

Kihajtás előtt a növényeknek csak minimális mennyiségű vízre van szükségük, mivel ilyenkor még nem párologtatnak aktívan, és a túlöntözés könnyen a gyökér rothadásához vezethet. Emellett tudni kell, hogy bizonyos növények - mint a káki, az indián banán vagy a selyemmirtusz - természetüknél fogva későn hajtanak, így a lassú kihajtás nem a sikertelenség jele, hanem teljesen normális folyamat. A türelem ilyenkor legalább olyan fontos, mint a gondos ültetés.

Related posts