Megkezdődött a leváltott dél-koreai elnök ellen indított büntetőeljárás.

Az elnöki posztjáról leváltott Jun ellen januárban indult büntetőeljárás lázadás vádjával. Ha a bíróság bűnösnek találja, akár hosszú évekre rács mögé is kerülhet. Az ügyészség álláspontja szerint Jun jogkörén túllépve próbálta megbénítani az állami intézményeket, ezzel pedig súlyosan veszélyeztette az ország alkotmányos rendjét.
Hétfői tárgyalásán a volt elnök tagadta, hogy államcsínyt próbált volna végrehajtani.
A hadiállapot nem egyenlő az államcsínnyel
- hangsúlyozta, hozzátéve, hogy nem állt szándékában megbénítani az ország működését, csupán egy "békés figyelmeztetést" kívánt küldeni az ellenzék "túlkapásai" miatt. A hadiállapot bevezetésével azt akarta hangsúlyozni, hogy a parlamentben a többséggel rendelkező ellenzék eljárást indított több mint húsz tisztségviselő, köztük az állami számvevőszék vezetője ellen, amit rendkívül veszélyes fejlődésnek tartott.
A beszámolója szerint a hadiállapot kihirdetése egy "üzenetértékű" figyelmeztetés volt a nemzet számára, amelyről korábban már konzultált védelmi miniszterével is. Kiemelte, hogy bizonyos katonai egységek valóban túllépték a rájuk vonatkozó hatásköröket. Megjegyezte, hogy a katonák esetleg félreérthették az ő szándékait, mivel az ő képzésük más irányelvek szerint történt, amelyek a hadiállapot bevezetésére vonatkoznak.
Jun Szogjol tavaly december 3-án - általános megdöbbenést keltve - pár órára hadiállapotot hirdetett, ellenzéke szerint azzal a céllal, hogy leszámoljon politikai ellenfeleivel. Emiatt december közepén - a parlament által kezdeményezett alkotmányos vádeljárás nyomán - felfüggesztették hivatalából.
Dél-Koreában június 3-án elnökválasztást fognak tartani, miután az alkotmánybíróság április elején jóváhagyta a Jun ellen indított alkotmányos vádeljárást, ezzel véglegesen leváltva az elnököt posztjáról.