Itt van a százezer (BUX, OTP...) megérkezett!

Tegnap a BUX index végre elérte a lélektani százezer pontos határt, sőt, napközben még túl is lépte ezt a mérföldkövet – ahogyan ma is. De nem csak a magyar tőzsde teljesített figyelemre méltóan; más nemzetközi piacok, mint az S&P 500, a DAX, sőt a varsói börze is új rekordokat döntöttek. Különösen érdekes a varsói piac helyzete, hiszen ő is éppen a 100.000 pontos szintért küzd mostanság.
Na de! A múltkor már írtunk arról, hogyan tovább, de most egy picit pontosítanánk. Olyan értelemben, hogy két különböző esetre nézve meghatároznánk a mostani célárfolyam várakozások alapján a BUX potenciális értékét.
A BUX esetében az OTP, MOL, Richter és Mtel rendre 43, 20, 17 és 9 százalékos, azaz együttesen 91 százalékos súllyal szerepelnek a BUX indexben. Ha vesszük az index tagokra a piaci célárfolyamokat, (ahol nincs ilyen, ott az aktuális árat) akkor a BUX indexre majdnem 110.000 pontos célárfolyam adódik, amelyet 12 hónapos távon szoktunk értelmezni. Ugyanis a Bloomberg gyűjtésében a piaci célárfolyamok ezen négy részvény esetében, rendre (közelítve) 30.000, 3.250, 12.500 és 1.970 forint.
Valóban, van egy izgalmas fordulat a történetben. Amikor az OTP előremutató P/BV értékelését összehasonlítjuk a versenytársak átlagával, egy figyelemre méltó jelenségre bukkanhatunk.
Az OTP előremutató P/BV értékeltsége kiemelkedő a versenytársakhoz képest, ami azt jelzi, hogy a bank erős piaci pozícióval bír, és a befektetők bizalma is magas.
A fenti grafikon világosan szemlélteti, hogy az orosz-ukrán konfliktus következtében az OTP P/BV értékelése csökkent a hasonló vállalatok átlagához képest, amelyek nem rendelkeznek orosz vagy ukrán kitettséggel. Azóta azonban az OTP értékelése fokozatosan a piaci átlaghoz igazodik. Jelen pillanatban ne fektessünk hangsúlyt arra, hogy ez a tendencia helyes-e vagy sem; egyszerűen fogadjuk el, hogy a piac így értékeli a helyzetet.
Ez azonban azt jelenti, hogy ha valaha is elérnénk egy békés megoldást – ami jelenleg elég távolinak tűnik, és a közeljövőben valószínűleg nem fog megvalósulni – akkor a P/BV értékeltségnek körülbelül 40 százalékkal növekednie kellene, elérve ezzel a 39.000 Ft-os szintet.
Ez pedig egybecseng az új vezérigazgató részvény értékére vonatkozó 35-40 ezer forint közötti becslésével, amelyet még április végén a Portfolio.hu-val készített interjúban fogalmazott meg. Szóval nézzünk egy orosz-ukrán béke-féle potenciális BUX értéket is a fentebbi közölt számolás alapján.
Ekkor körülbelül 125.000 pontos értéket valószínűsíthetünk a BUX index számára 12 hónap távlatában. Úgy tűnik, hogy a piaci várakozások alapján az index 10-25 százalék közötti áremelkedést mutathat, amennyiben a régióban csupán annyi változás történik, hogy béke állapota alakul ki a szomszédunkban. Ha a legvalószínűbb forgatókönyvet nézzük, miszerint a béke nem jön el gyorsan, de a nagyobb piacok sem szenvednek el drámai összeomlást, akkor egy további 10 százalékos növekedés a magyar indexben reális lehetőségként merül fel.