A nők hosszabb életét számos tényező befolyásolja, amelyek közül kiemelkednek a biológiai, társadalmi és életmódbeli különbségek. A női szervezet általában ellenállóbb a különböző betegségekkel szemben, köszönhetően a hormonális eltéréseknek, amelyek véde

Nem csupán az idegesség húzódik meg a háttérben; sok nő számára a főzés remek módja a kikapcsolódásnak és a stressz levezetésének.
Nem csak a biológia magyarázza, hanem a társadalmi és környezeti körülmények is - írja a New York Times. Az Egyesült Államokban a nők átlagosan 80, a férfiak 75 éves korukig élnek. Franciaországban ugyanez 85 és 79, itthon az adatok hasonlóak, átlagosan 7 évvel tovább élnek a nők, mint a férfiak.
Ez a megállapítás más emlősök esetében is megfigyelhető, de fontos kiemelni, hogy a nők hosszabb élettartama nem feltétlenül utal arra, hogy egészségesebbek is. Sőt, a kutatások arra világítanak rá, hogy a nők kevesebb évet töltenek el egészséges állapotban, mint a férfiak.
A legújabb tanulmányok arra utalnak, hogy a női XX kromoszómák is hatnak a várható élettartamra. Egy 2018-as kísérletben a Denal Dubal laboratórium genetikailag módosított egereket vizsgált, amelyekben a nemi kromoszómák és a szaporodási szervek különböző kombinációi voltak. A két X-kromoszómával és petefészekkel rendelkező egerek várható élettartama a leghosszabb, míg az egy X- és egy Y-kromoszómával rendelkező egereké a legrövidebb.
A környezet, az életmód hangsúlyosan befolyásolja a várható élettartamot, a krónikus stressz, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás hozzájárul a férfiak rövidebb életéhez. Persze a férfiak gyakran veszélyesebb szakmákat űznek, jellemzően ők vesznek részt a háborúkban, és a koronavírus járvány alatt is a férfiak vállalták a veszélyesebb munkákat. Vannak tehát genetikai eredetű magyarázatok, de a környezet, életmód, viselkedés is okolható a férfiak rövidebb élettartamáért.