Folyamatosan változik a munkaerőpiac, és a munkavállalók egyre inkább hajlanak a váltásra.

A magyar munkaerőpiacon továbbra is dinamikus a munkavállalói aktivitás. A Profession.hu legfrissebb negyedéves elemzése alapján 2025 első negyedévében az álláshirdetések száma 0,97%-kal csökkent az előző év hasonló időszakához viszonyítva, ugyanakkor a pályázatok száma közel 5%-kal emelkedett. Ez a tendencia azt jelzi, hogy a munkavállalók továbbra is aktívan keresik a lehetőségeket, miközben a munkaadók hirdetései kissé visszaestek.

Tizenegy vármegyében és Budapesten csökkent az újonnan aktivált hirdetések száma, míg 8 vármegyében növekedés volt tapasztalható. A legnagyobb visszaesés Heves (22 százalék), Békés (21 százalék) és Tolna (13 százalék) vármegyékben történt, míg a legjelentősebb bővülés Somogy (14 százalék), Baranya (12 százalék) és Csongrád-Csanád (10 százalék) vármegyékben figyelhető meg. A Profession.hu adatbázisában a regisztrált felhasználók száma 3,6 százalékkal nőtt 2024 első negyedévéhez képest, viszont 6,7 százalékkal kevesebben regisztráltak, mint a 2024-es év első negyedévében.

A jelentkezések mennyisége az ország egész területén.

4,8%-kal nőtt a 2024-es első negyedévhez viszonyítva.

A vármegyék szintjén vizsgálva, a legtöbb helyszínen észlelhető a munkavállalói aktivitás növekedése. Kivételt képez csupán négy terület: Hajdú-Biharban 10%-os, Békésben és Baranyában 7%-os, míg Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében 5%-os csökkenés tapasztalható. A legnagyobb növekedést Csongrád-Csanád (28%), Fejér (18%) és Győr-Moson-Sopron (17%) vármegyékben figyelhetjük meg. Ha területek szerint elemezzük a helyzetet, akkor a cégvezetés, HR és közigazgatás kategóriák iránt mutatkozott a legnagyobb érdeklődés a munkavállalók részéről. Ezzel szemben a mezőgazdaság, ügyfélszolgálat, jogi területek és IT programozás iránti jelentkezők száma csökkent a legnagyobb mértékben a tavalyi év hasonló időszakához képest.

Az országos hirdetések száma enyhe, körülbelül 1%-os csökkenést mutat, ami arra utal, hogy a vállalatok továbbra is óvatosan közelítik meg a toborzási folyamatokat.

Országosan az IT programozás, a mérnöki és az SSC területek álláshirdetési számai csökkentek legnagyobb mértékben.

Budapestre vonatkozóan is hasonló tendenciák figyelhetők meg, ahol a három említett szektorban tapasztalható a legmarkánsabb visszaesés az előző évhez képest. Az informatikai ágazatban 26 százalékos, az üzleti szolgáltatások területén 21 százalékos, míg a mérnöki szakmák esetében 19 százalékos csökkenést regisztráltak az álláshirdetések számában. Ugyanakkor néhány iparág jelentős növekedést mutatott: a közigazgatás területén 53 százalékos, a vendéglátásban 43 százalékos, míg a jogi tanácsadással foglalkozó szegmensben 26 százalékos bővülést tapasztaltak a toborzási aktivitás terén.

Somogy vármegye kiemelkedő szerepet játszik a régiók között, amikor az álláshirdetések számának növekedését vizsgáljuk. A legfrissebb adatok alapján itt már zsinórban a harmadik negyedévben tapasztalható a legnagyobb, 26%-os emelkedés az előző év azonos időszakához viszonyítva. A legjelentősebb növekedést a szállítás és beszerzés területén figyelhetjük meg, ahol a hirdetések száma 100%-kal nőtt, ezt követi a vendéglátás 94%-os emelkedéssel, valamint az értékesítési szektor, amely 68%-kal bővült. Ezzel szemben a gyártás (34%), a pénzügy (24%) és a HR (23%) területeken visszaesés tapasztalható, ami érdekes ellentétet képez a felfutó szektorokkal.

Baranyában jelentős növekedés figyelhető meg az álláshirdetések számában: a vendéglátás szektorban több mint háromszoros, míg az IT programozás terén szintén háromszoros emelkedést tapasztaltak. Az IT üzemeltetés és telekommunikáció területén pedig egy figyelemre méltó, 116%-os növekedés történt az előző év első negyedévéhez képest. Ezzel szemben a legnagyobb visszaesést az ügyfélszolgálati szektorban (43%-os csökkenés) és a szállítmányozás, logisztika területén (24%-os csökkenés) regisztrálták.

Csongrád-Csanád vármegye az álláshirdetések számának növekedésében 2024 és 2025 első negyedéve között a harmadik legnagyobb arányt mutatta. A legjelentősebb emelkedéseket a humán erőforrás (121 százalék), a pénzügyi és könyvelési (52 százalék) valamint az értékesítési és kereskedelmi (25 százalék) területeken tapasztalhattuk. Ezzel szemben az informatikai (35 százalék), a marketing, média és PR (28 százalék), illetve a mérnöki (16 százalék) szektorokban a legnagyobb csökkenés figyelhető meg ezen a területen.

- nyilatkozta Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési részlegének vezetője.

Related posts