Nem szeretne felszedni néhány kilót? Próbáljon meg lassabban étkezni! - WEBBeteg

Amikor valaki sietve falatozik, a túlsúly kialakulásának valószínűsége is nő. Ezzel szemben, ha nyugodtabban, tudatosan étkezünk, hajlamosabbak vagyunk kevesebb kalóriát bevinni a szervezetünkbe.
Az orvosok és táplálkozási szakértők régóta hangsúlyozzák, hogy érdemes minden falatot alaposan megrágni. Ez a gyakorlat nem csupán egy új trend, hanem a régi bölcsességek közé tartozik. A lassú étkezés nemcsak az étel ízének teljesebb élvezetét teszi lehetővé, hanem jelentősen hozzájárul az emésztés hatékonyságához is. A megfelelően megrágott ételek könnyebben feldolgozhatók a gyomorban, ami egészségesebb táplálkozási szokásokat eredményezhet.
Nemrégiben az Athéni Egyetem orvosi karának kutatói azt is megállapították, hogy ha több időt szánunk az étkezésekre, akkor kevesebb ételt fogyasztunk, vagyis kevesebb kalóriát viszünk be a szervezetünkbe. Eredményeiket a Journal of the American Dietetic Association c. szaklapban közölték, melyekből egyértelműen kitűnik, hogy az evés sebessége befolyásolhatja a testtömeget.
Egyik kísérletünk során a résztvevőknek egyforma mennyiségű jégkrémet kínáltunk. A gyorsan falatozók mindössze 5 perc alatt elpusztították a finomságot, míg a lassabb evőknek 30 perc jutott a desszert élvezetével.
Az étkezések előtt, alatt és után minden résztvevőtől vért vettek, hogy figyelemmel kísérhessék két olyan hormon szintjének alakulását, amelyek jelentős hatással bírnak a teltségérzetre. Ezek a hormonok a GLP-1 és a YY peptid.
Mindkét hormon a bélben termelődik, zsír- és szénhidráttartalmú élelmiszer fogyasztása következtében, a vérárammal jutnak el az agyhoz, aminek a jóllakottság üzenetét közvetítik, tehát abbahagyjuk az evést.
A gyorsan evők vérében negyed annyi volt ezen hormonok szintje, mint a lassan evőkében. Ezenkívül a kutatók azt is megállapították, hogy a lassan evők nagyjából 10%-kal kevesebb kalóriát fogyasztottak, mint a gyorsan evők.
Ha lassabban fogyasztjuk el az ételt, a vérünkben jelentősen megemelkedik a teltségérzetért felelős hormonok szintje. Ennek eredményeként nemcsak hogy kevesebbet eszünk, hanem hosszabb ideig érezzük jóllakottnak magunkat a két étkezés között.
Egy a British Medical Journalban publikált, 3000 résztvevő bevonásával készült tanulmány is azt támasztja alá, hogy a gyors evés negatív hatással van a testtömegre. Ők azt állapították meg, hogy a gyorsan evők körében háromszorosa a rizikója a súlytöbblet kialakulásának, mint a nyugodtan étkezők között.
Tudjuk, hogy nehéz időt szakítani a nyugodt étkezésekre szoros időbeosztás és a mai rohanó életritmus mellett. De ha hosszú távon meg akarjuk őrizni egészségünket és ideális testsúlyunkat, akkor mindenképpen érdemes, ezzel emésztőrendszerünknek is kedvezünk, és sok kellemetlenségtől (pl. puffadás, gyomorégés stb.) megkímélhetjük magunkat, és az elfogyasztott ételekből a tápanyagok is jobban fel tudnak így szívódni, eredményesebben hasznosulnak. Minden étkezésre szánjunk legalább 30 percet. Rágjunk meg minden falatot 20-szor, ez utóbbi nyilván csak a szilárd ételekre vonatkozik, és akkor is csak egy támpont jellegű szabály, hiszen például egy érett, puha gyümölcsöt kevesebbszer is elég, míg az olajos magvakat nyilván ennél többször kell.