A február eleji időjárás nem ígér különösebben kedvező kilátásokat a magyar lakosság számára - Agro Napló.

A múlt hét második felétől kezdődően a magyarok tavaszias időjárásban gyönyörködhettek, hiszen sorra dőltek a melegrekordok. Ez a januári tavasz azonban agrometeorológiai szempontból aggasztó, mivel megzavarja a növények nyugalmi állapotát, ami súlyos következményekkel járhat. A hideg hiánya miatt a kártevők és kórokozók is tovább szaporodnak. A hét végén a jelenlegi délnyugati áramlás északra vált, így hideg légtömeg érkezik, és a jövő héten már országos fagyokra számíthatunk éjszakánként. Az egész január csapadékban szegény volt, és a következő hét sem ígér jelentős csapadékot, pedig az Alföld mélyebb talajrétegei még mindig nem töltődtek fel megfelelő nedvességgel.
Az elmúlt egy hét során jelentősen megenyhült az idő, mintha már január végén beköszöntött volna a tavasz. Kevés eső csütörtökön, pénteken és most kedden esett, de összességében az elmúlt 10 napban is kevés csapadék hullott. A harminc napos csapadékösszegben hazánk nagy részén 5-25 mm hiány mutatkozik a sokéves átlaghoz képest - derült ki a HungaroMet Zrt. legfrissebb agrometeorológiai elemzéséből.
Ha visszatekintünk az elmúlt 90 napra, azt láthatjuk, hogy a csapadék hiánya még szembetűnőbb: 10-80 mm eső hiányzik, különösen az északnyugati területeken. A talaj felső fél méteres rétege sok helyen telítettség közeli állapotban van, a Kisalföldön azonban kissé szárazabb a helyzet. A fél méternél mélyebb talajrétegekben, a délnyugati országrész kivételével, még mindig bőven van hely a nedvesség számára. Az ország jelentős része 30-80 mm csapadékot igényelne a telítettség eléréséhez, amit jó lenne mielőbb pótolni a tavasz érkezése előtt.
A hőmérséklet a múlt hét közepén még csupán 0 fok körüli értékeket mutatott, de csütörtöktől kezdve délnyugatról érkező áramlások érkeztek térségünkbe, amelyek enyhe levegőt hoztak magukkal. Az ezt követő öt nap alatt az átlaghőmérséklet 8-10 fokkal magasabbra kúszott a megszokott értékekhez képest. Vasárnap, hétfőn és kedden újabb hőmérsékleti rekordok dőltek meg: a csúcsértékek sok helyen elérték a 15 fokot, sőt, néhány területen a 20 fokot is.
A repce állapotának fejlődése kedvező képet mutat az ősz elején tapasztalt csapadékos, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az októberben elvetett gabonák azonban már korántsem egyformán teljesítenek. A november közepéig tartó száraz időszak több helyen egyenetlen kelést és nehézkes kezdeti növekedést okozott, különösen az Alföld déli területein. A november második felében érkező csapadék valamelyest javított a helyzeten, de a decemberi hónap enyhébb időjárása, bár az átlagosnál kedvezőbb volt, nem bizonyult elegendőnek a kalászosok jelentős fejlődéséhez; így sok helyen gyenge állományok maradtak. Az idei tél során a tartós -10 fok alatti fagyok, amelyek segítenének a kártevők és kórokozók létszámának csökkentésében, eddig elmaradtak, és az enyhe napokon néhány kártevő már aktívan támadni kezdett.
Korán virágzó gyümölcsfáink jelenleg kényszernyugalmi állapotban pihennek, és a közelmúltban tapasztalt enyhe időjárás rendkívül kockázatos számukra. A nedvkeringés idő előtti megindulása miatt, ha hirtelen visszatér a tél, a későbbi fagyok komoly károkat okozhatnak.
A folytatásban jelentős lehűlés várható: szombatig még marad az enyhe, többfelé napos idő, majd a hét végétől északi áramlással egyre hidegebb, de többnyire száraz léghullámok érkeznek fölénk. Pénteken keleten kisebb eső, vasárnap északon kevés hó eshet, de számottevő csapadék a jövő hét közepéig nem várható. A hőmérséklet csúcsértéke pénteken még országszerte 10 fok körül valószínű, majd a hét végén fokozatosan mérséklődik a nappali felmelegedés, a jövő hét közepén a maximumok már csak 1 és 6 fok között várhatók. Kezdetben még többfelé maradnak fagymentesek az éjszakák, a jövő héten viszont már országos fagyok lesznek, de -10 fok alatti hideg nem valószínű.