Nem csupán az akkumulátorok terén kell világszintű színvonalat képviselnünk, hanem a hulladék újrahasznosítása terén is.

Ahogy Magyarországon bővül az akkumulátorgyártás, vele együtt nő az iparághoz kapcsolódó hulladék mennyisége is - köztük pedig sok a veszélyes hulladék. A Magyar Akkumulátor Szövetség 2025-ös műhelytanulmánya átfogó képet ad a jelenlegi helyzetről, az újrahasznosítási kapacitásokról és a jövőbeni teendőkről.

Az elektromobilitás és a megújuló energiaforrások előretörésével világszerte stratégiai fontosságúvá vált az akkumulátoripar, és Magyarország sem kivétel ez alól. A hazai beruházások következtében már most is több tízezer tonnányi ipari hulladék keletkezik évente az akkumulátor-értékláncban, amelynek jelentős része veszélyes anyagként van nyilvántartva. A 2025 júniusában közzétett szakmai tanulmány célja az volt, hogy részletesen feltérképezze a gyártási folyamatok során keletkező hulladékokat, megvizsgálja azok kezelésének módjait, és felmérje, vajon a hazai újrahasznosítási kapacitások elegendőek-e a helyzet kezelésére.

A 2023-as év adatai szerint több mint 111 ezer tonna hulladék keletkezett az akkumulátorgyártással kapcsolatban, amelyből közel 54,5 ezer tonna veszélyesnek minősült. A hulladékok túlnyomó része nem koncessziós besorolású, ami azt jelenti, hogy nem esik állami kizárólagos hulladékkezelési jogosultság alá, és ezek kezelését külön piaci szereplők végzik. A tanulmány szerint jelenleg még rendelkezésre állnak a szükséges feldolgozói kapacitások, de három kulcsfontosságú hulladéktípus már most is közelíti a feldolgozási limit 70 százalékát.

Related posts