A sátoraljaújhelyi lakosok által összegyűjtött pénz a Németh Szilárd Alapítványhoz került, miközben a fideszes polgármester ügyesen eltitkolta ezt a tényt.

Mindezt úgy, hoyg a szervezetet még hivatalosan be sem jegyezték.

A sátoraljaújhelyi önkormányzat által birtokolt, jelenleg fejlesztés alatt álló Bortemplom üzemeltetésére létrehozott társaság irányítását kezdetben Lévai Anikó egyik rokona kapta meg. Később az intézmény működtetési jogát, valamint a hozzá kapcsolódó harmincmillió forintos támogatást egy olyan alapítványnak adták át, amelynek alapítója Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke volt. Érdekes, hogy a döntés időpontjában az alapítvány hivatalos bejegyzése még nem történt meg.

A Szabad Európa cikkében napvilágra került történet új megvilágításba helyezi az eseményeket. Az ügyet elsőként Majoros László, a Demokratikus Koalíció (DK) helyi önkormányzati képviselője tette középpontba. Információi szerint a képviselő-testület 2024. október 30-án szavazta meg a harmincmillió forintos támogatást, azonban Szamosvölgyi Péter polgármester az előterjesztés során nem tette világossá, hogy a pénz végső kedvezményezettje egy Németh Szilárdhoz kötődő alapítvány lenne.

Sátoraljaújhely szívében található a Bortemplom, egy különleges kulturális és vendéglátó központ, amely a híres tokaji borvidékhez szorosan kötődik. A létesítmény nemcsak bormúzeum és borospince szerepét tölti be, hanem látogatóközpontként és konferenciateremként is szolgál, lehetőséget teremtve különféle rendezvények lebonyolítására. Az önkormányzat egy teljes mértékben saját tulajdonú kft.-t alapított a Bortemplom működtetésére, amely 2024 nyarán került először a figyelem középpontjába. Ekkor történt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök feleségének sógorának testvérét, Ökrös Mariannt nevezték ki a vezetői posztra, ami sokak érdeklődését felkeltette. Az ellenzéki politikai vélemények szerint Lévai Anikó rokona szakmai szempontból teljes mértékben felkészült a feladatra, így a döntés nem maradt észrevétlen.

Egy újabb érdekes fejlemény zajlik Tokaj-Hegyalján, ahol Polt Péter egy Orbán Ráhellel kapcsolatos földügyről feltett kérdést feljelentésként értékelt. Az eset rávilágít arra, hogy a politikai kapcsolatok és a földügyek miként fonódnak össze a térségben.

Ez az állapot azonban csupán három hónapig tartott, mivel 2024. október 30-án a képviselők határozatot hoztak arról, hogy a Bortemplom üzemeltetését a "Magyar Bortemplom Művészeti Gasztrokulturális Alapítvány Sátoraljaújhely" nevű szervezetre bízzák. A döntéshez egy harmincmillió forintos önkormányzati támogatás is társult. Az indoklás szerint az alapítvány képes lenne több pénzügyi forrást is bevonni a működéshez.

Nemrégiben egy újonnan alakult szervezet bukkant fel, amelynek neve Magyar Bortemplom Gasztrokulturális Művészeti és Oktatási Alapítvány. Az alapítvány hivatalos bejegyzése a Miskolci Törvényszéken 2024. december 6-án történt. Az alapító, Németh Szilárd István, aki a Fidesz alelnöki pozícióját tölti be és korábban Csepel polgármestere volt, mellett csupán egy kurátor található: Szoboszlai Zoltán, aki az Agricolae Kft. képviseletét látta el. Ez a vállalat Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tevékenykedik mezőgazdasági és élelmiszer-előállítási területen. Az Átlátszó korábban beszámolt arról, hogy az Agricolae Kft. 2015-ben együttműködési megállapodást kötött Csepel önkormányzatával, és 2019-ben közel egymilliárd forint állami támogatásban részesült egy gyümölcstermesztési és -feldolgozási projekt révén. Németh Szilárd számos alkalommal együtt szerepelt a cég vezetőivel, például egy almásztás során készült közös fényképeken.

A fentiekből világosan látszik, hogy október 30-án a Bortemplom jövőbeli üzemeltetőjeként említett alapítvány hivatalosan még nem volt bejegyezve. Az előterjesztés szövegében valószínűleg hiba csúszott, mivel úgy tűnik, Németh Szilárd alapítványának szerepe már akkoriban kezdett körvonalazódni a városban. Majoros László megjegyezte, hogy a polgármester nem tájékoztatta a közvéleményt arról, hogy az alapítvány személyesen is kapcsolódik a Fidesz alelnökéhez, így – legalábbis az ellenzéki képviselők számára – egy megtévesztő helyzet alakult ki.

Az alapítvány az év végén benyújtotta beszámolóját a cégbírósághoz, ám a dokumentumban több hiba is található, köztük a "gasztrokulturális" kifejezés helytelen használata is. A jelentésből az is kiderült, hogy a szervezet eddig még nem indította el tényleges működését, és a hat közhasznúsági követelményből mindössze egynek tudott megfelelni. Ennek ellenére 2025. március 28-án úgy döntöttek, hogy a harmincmillió forintos önkormányzati támogatásból tízmillió forintot kifizetnek.

Majoros László hiába próbálta elérni, hogy az önkormányzat bemutassa a város és az alapítvány között létrejött megállapodást, eddig nem járt sikerrel. E helyzet miatt a DK politikusa Alakszai Zoltán vármegyei főispánhoz fordult, és kérte a vitatott tízmilliós határozat érvénytelenítését.

Orbán Ráhel újabb lépést tesz a tokaji borvidék felfedezésében és fejlesztésében.

A Szabad Európának nyilatkozva Majoros László elmondta, hogy "először a Bortemplomot működtető kft. vezetője, Ökrös Mariann vetette fel, hogy - mivel úgy véli, a létesítmény fenntartására kevés lesz a 30 millió forintos támogatás - az alapítványi struktúra lehetővé tenné a külső források bevonását". Ezt követően született egy javaslat, amelyet a képviselő-testületi ülésen a polgármester azzal egészített ki, hogy "az illetékes szerveknél kezdeményezte egy alapítvány létrehozását".

Majoros László megdöbbenésének adott hangot, amikor kifejtette, hogy "egy 1,8 milliárd forintos önkormányzati beruházás keretében felújított intézmény működtetését egy külső szervezetnek adják át, és még pénzügyi támogatást is nyújtanak ehhez". A képviselő többször is próbálta számonkérni Szamosvölgyi Pétert az ügy kapcsán, de elmondása szerint a polgármester csupán arról beszélt, hogy Németh Szilárdék milyen forrásokat képesek bevonni, illetve hogy létezik egy szerződés, amely lehetőséget ad arra, hogy ha a támogatás végül nem érkezik meg, a megállapodás felmondható. Azonban ezt a dokumentumot azóta sem sikerült megszereznie, annak ellenére, hogy többször is kérte.

Ugyanakkor az ellenzéki politikus kifejtette, hogy a testület által említett "Magyar Bortemplom Művészeti Gasztrokulturális Alapítvány Sátoraljaújhely" nevű szervezet soha nem került hivatalos nyilvántartásba, és ilyen névvel nem létezik alapítvány Magyarország területén – ezt egyszerű online kereséssel is könnyedén ellenőrizhetjük. Ennek fényében, ahogyan a képviselő is megjegyezte, "a testület egy olyan alapítványnak adta át a Bortemplom működtetését, amely valójában soha nem is létezett".

Semjén Zsolt hordót gurított és trianoni sebekről beszélt, majd felavatták a négymilliárdból épült sátoraljaújhelyi üveghidat, a Nemzeti Összetartozás Hídját

Related posts