Orbán Balázs véleménye szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság már nem találkozik Magyarország békefenntartási elképzeléseivel.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója részletesen kifejtette, hogy milyen okok vezettek Magyarország kilépéséhez a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). Az indoklása során hangsúlyozta a nemzeti szuverenitás védelmét és a nemzetközi jogi keretekben tapasztalt feszültségeket, amelyek szerinte indokolttá teszik ezt a lépést.
A magyar kormány Benjamin Netanjahu látogatásának reggelén bejelentette, hogy hazánk kilép az ICC-ből. Ez a lépés különös jelentőséggel bír, hiszen az ICC tavaly novemberben elfogatóparancsot adott ki az izraeli miniszterelnök és a volt izraeli védelmi miniszter ellen, háborús bűncselekmények vádjával. Ennek értelmében, ha a magyar hatóságok elfogadták volna a nemzetközi bíróság döntését, Netanjahut a látogatása során le kellett volna tartóztatni.
Orbán Balázs megjegyezte, hogy a bíróság az utóbbi évek során több alkalommal is olyan döntéseket hozott, amelyekkel beavatkozott még mindig folyamatban lévő konfliktusokba. Ezzel pedig nemcsak hogy nehezítette a békefolyamatokat, hanem a tartós megoldások elérését is akadályozta. E kijelentésével vélhetően Vlagyimir Putyin orosz elnökre utalt, akivel szemben 2023 márciusában elfogatóparancsot adott ki az ICC, az ukrán gyermekek Oroszországba történő elhurcolása miatt.
Orbán Viktor véleménye szerint a bíróságok visszaéltek a tagállamok által beléjük helyezett bizalommal. „Amikor a háborús konfliktusokban érintett államok vezetőit elfogatóparanccsal sújtják, jogosan merül fel a kérdés, hogyan lehet így biztosítani a párbeszédet és a tartós megoldásokat” – fogalmazott, hangsúlyozva, hogy Magyarország elutasítja, hogy nemzetközi bíróságokat politikai nyomásgyakorlásra használjanak.
Azzal zárta posztját, hogy álláspontja szerint "a Nemzetközi Büntetőbíróság jelenlegi működése nem illeszkedik többé Magyarország békestratégiájába. A nemzetközi szervezeti tagságunknak csak akkor van értelme, ha az a világban zajló háborús konfliktusok békés lezárásán dolgozik. Sajnálatos módon az ICC esetében ez már nem biztosított" - vélekedett a politikai igazgató.