A szlovákiai iskolákra irányuló bombafenyegetések gyökerei akár Oroszországig is elérhetnek – állítja a cseh rendőrség, aki úgy véli, hogy a szlovák hatóságok cselekedetei hátrányosan érintették őket.

Cseh, szlovák és ukrán rendőrök közösen léptek fel az ukrajnai Dnyipróban, reagálva a tavaly szeptemberben iskolák ellen intézett bombafenyegetésekre – ahogyan arról korábban beszámoltunk.

A szlovák rendőrség közleménye szerint a számítógépes bűnözés elleni osztály nyomozói a terrorelhárító központ és a kormányzati kiberbiztonsági egység, a CSIRT támogatásával hajtanak végre lefoglalási műveleteket Dnyipro városában, Ukrajnában, már a kora reggeli órákban.

A hatóságok eddig egy ukrán állampolgárt vettek őrizetbe, és jelenleg zajlanak az eljárási folyamatok.

A rendőrség tájékoztatása szerint jelenleg Dnyipro város különböző részein házkutatások és helyszíni ellenőrzések zajlanak, melyek során számítástechnikai és mobil távközlési eszközöket foglalnak le.

A szlovák rendőrök kezdetben azt nyilatkozták, hogy a bevetést egy közös szlovák-cseh-ukrán rendőri egység hajtotta végre. Azonban a cseh rendőrség később jelezte, hogy a művelet részletei nem teljesen fedik a szlovák fél által közölt információkat - hívta fel a figyelmet az Aktuality.

A szlovák hatóságok nyilatkozata szerint három ország rendőri szervei működtek együtt a bombafenyegetések ügyében: "Szeretnénk kifejezni hálánkat ukrán és cseh kollégáinknak a támogatásukért, amely segít a szlovák és cseh iskolákat érintő fenyegetések kivizsgálásában. Számunkra nem a tettes nemzetisége a lényeg, hanem hogy felelősségre vonjuk a tetteikért" - áll a szlovák rendőrség közleményében.

Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter megerősítette mindezt, és hozzátette, hogy az ukrán hatóságok őrizetbe vették az iskolák elleni bombafenyegetések gyanúsítottját. "Kiváló munka a szlovák rendőrség és a nemzetközi csapat részéről is" - kommentálta az akciót.

A cseh fél azonban nem ért egyet ezzel az értelmezéssel. Ondřej Moravčík, a cseh országos rendőr-főkapitányság sajtóosztályának vezetője a CNN Prima News-nak úgy nyilatkozott, hogy a rendőri együttműködés nem volt ilyen egyértelmű.

Moravčík a CNN-nek nyilatkozva így fogalmazott: "Ez nem igazán nevezhető együttműködésnek. Mi voltunk a kulcsszereplők, ők pedig csupán hozzánk csatlakoztak. A szlovákok sajtónyilatkozatot adtak ki anélkül, hogy tájékoztattak volna minket. Ez számunkra egy hátba szúrás, és sajnos rendszeresen előfordul. Lehet, hogy csak kávét főztek... Ez a mi ügyünk volt, ők csupán segítettek nekünk."

A cseh hírszerző szolgálat, a BIS az X-en (korábbi Twitter) azt közölte, hogy a letartóztatott személy tevékenységét nagy valószínűséggel Oroszországból finanszírozták, a szlovákiai iskolahálózat pedig nem az egyetlen célpont volt.

A BIS tavalyi éves jelentése rávilágít, hogy a fenyegetések mögött orosz nyelvű csoportok tevékenykednek. "A csehországi bombafenyegetéseket konkrét információs támogató tevékenységek kísérték" - olvasható a dokumentumban.

Az elmúlt év második felét - már a tanév kezdetétől - többszörös bombafenyegetések jellemezték. Az iskolák emiatt többször is kénytelenek voltak megszakítani a tanítást, mert e-mailekben kaptak értesítést állítólagos robbanószerkezetekről. A rendőrség minden alkalommal átkutatta az épületeket, de bombát egyszer sem találtak.

A rendőrség tavaly már figyelmeztetett arra, hogy az iskolák ellen irányuló bombafenyegetéseket a Szervezett Bűnözés Elleni Hivatal (ÚBOK) terrorcselekményként kezeli. Az elkövetőt súlyos büntetés, akár 25 év börtön, sőt, életfogytig tartó szabadságvesztés is sújthatja.

Korábban már érkeztek hírek egy gyanús egyénről, akit az iskolákra tett fenyegető e-mailekkel kapcsoltak össze. Ez a személy a Telegram közösségi platformon "maniaksatana" néven ismert, és erőszakos cselekedetekre ösztönző, orosz nyelvű posztokkal hívta fel magára a figyelmet.

Cseh és szlovák újságíróknak sikerült kapcsolatba lépniük a fiókot kezelő személlyel, aki nyíltan bevallotta, hogy ő volt az, aki a fenyegető e-maileket küldte.

Related posts