Országos szinten 60 különleges dokumentumfilmmel és 200 izgalmas vetítéssel várja a közönséget az ország egyik legnagyobb filmes eseménye, amely a dokumentumfilmek ünneplésére fókuszál.

Érdekes és érzelmekkel teli filmélmények sora vár ránk a 11. Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon, amely január 25. és február 2. között kerül megrendezésre. Oscar-várományos alkotások és szívszorító történetek lesznek a középpontban, amelyek minden bizonnyal mély nyomot hagynak a nézőkben. Ne hagyd ki ezt a különleges eseményt!

Budapesten kívül 11 városban is nézhetőek lesznek a közelmúlt legjobb és legérdekesebb dokumentumfilmjei a Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF) keretében. A főváros mellett Békéscsaba, Debrecen, Eger, Győr, Jászberény, Kecskemét, Pécs, Szeged, Székesfehérvár, Szombathely és Veszprém közönsége is találkozhat majd az alkotókkal, vagy épp beszélgethet szakértőkkel egy-egy film témáiról.

Az idei válogatás a mindennapi életek és a hétköznapi hősök inspirációjából született. Ezt a gondolatot tükrözi a fesztivál mottója is: „Benned is rejlik egy film”, amely Cserhalmi György szavain keresztül köszön vissza az esemény hivatalos plakátján. A Nemzet Színésze mellett számos elismert személyiség áll a fesztivál mögött: több filmhez nagykövetek fűzik majd a népszerűsítést. A 30 fős nemzetközi zsűriben pedig olyan neves alkotók foglalnak helyet, mint Borbély Alexandra, Koncz Zsuzsa, Parti Nagy Lajos, Sebő Ferenc és Szimler Bálint. Izgalommal várjuk a programban szereplő néhány különleges dokumentumfilmet, amelyek garantáltan lenyűgöznek majd minket!

Egy norvég erdőben, a világtól elszigetelten élő családról szól az Egy újfajta vadon című film, mely a Hétköznapi családok szekcióban lesz majd látható. Egy váratlan tragédia miatt azonban idilli világuk felborul, ők pedig kénytelenek betagozódni a modern társadalomba. Silje Evensmo Jacobsen alkotását többek között a Sundance filmfesztiválon is díjazták.

A Hétköznapi vágyak szekció egyik legérdekesebb műveként tűnik fel A fiú és az arany köpeny. A történet középpontjában egy kiskamasz áll, aki szenvedélyesen vágyik arra, hogy torreádor legyen. Ezzel nem csupán saját álmait szeretné megvalósítani, hanem nagyapja beteljesületlen vágyát is életre kelti, miközben igyekszik családját kimenteni a szegénység csapdájából. Az áhított "arany köpeny" tehát nem csupán egy szimbolikus álom, hanem az egyetlen esély a szebb jövőre.

A Hétköznapi hősök szekcióban bemutatásra kerülő Államcsíny zenei aláfestése már az Akadémia idei rövidlistáján is szerepel, így Oscar-várományosnak számít. Ez a film igazi történelmi kaland, ahol a jazz és a dekolonizáció izgalmas módon fonódik össze. Johan Grimonperez nagyszabású és elegáns dokumentumfilmje felfedi, hogyan formálták Abbey Lincoln, Max Roach, Louis Armstrong és Nina Simone a különböző afrikai államcsínyek eseményeit.

Tajvan különleges helyzetét tükrözi A láthatatlan nemzet című film, amely a Hétköznapi küzdelmek szekcióban kerül bemutatásra. Az országot Kína nyomására számos állam, így Magyarország is, nem ismeri el hivatalosan, ami miatt olimpiai bajnokai nem tudják a dobogó csúcsán a saját himnuszukat énekelni. Tajvan első női elnökének pedig ügyesen kell navigálnia az Egyesült Államok és Kína közötti bonyolult politikai viszonyban.

A Hétköznapi félelmek szekcióban látható Ellenméreg az Oscar-díjas Navalnij után újabb erőteljes dokumentumfilm az orosz rezsimről. Főhősei olyan oknyomozó újságírók, politikai aktivisták, akik nem adták még fel a reményüket egy demokratikusabb és szabadabb Oroszországról. Köztük van Hriszto Grozev, aki leleplezte Putyin merényletét az ellenzék vezetőjével szemben, vagy épp egy tudós, aki az orosz "méreggyárból" szivárogtat híreket, ezért menekülnie kell.

A magyar szekcióban a közelmúlt olyan, nagysikerű dokumentumfilmjei mellett, mint a Kék Pelikan vagy A boldogság ügynöke, többek között nézhető lesz majd film a magyarok gyökereiről Mongóliában (A legbelsőbb Ázsia - Magyarok nyomában Mongolországban), a Kalákáról és a nemzethatárokat átívelő zenei hagyományokról (KALÁKA: A Kárpátoktól a Karib-tengerig); de Almási Tamás új filmjét is vetítik, mely Onódy Lajosról, a Kádár-rendszer vendéglátóiparának királyáról szól (Onódy, a hatvanas évek császára).

A filmekről online a közönség is szavazhat, így idén először országos közönségdíjat is átadnak. De emellett is rengeteg újdonság várható: a kicsiket és sajátos nevelési igényű gyermekeket például a Mammutban szakemberek foglalkozásai várják, hogy ezek a családok se maradjanak ki a fesztiválélményből.

Related posts