Egy rendkívüli égi látványosság vár ránk szombat este Magyarország felett - Világgazdaság

A Svábhegyi Csillagvizsgáló szerint csillagászati nézőpontból nem is lehetne szebb évkezdést elképzelni.

A közösségi média felületükön megosztották, hogy január első szombatján, azaz január 4-én egy lenyűgöző, szabad szemmel is jól látható csillagászati esemény vár ránk.

- fogalmaztak. A bolygó megjelenése szabad szemmel is észlelhető, de egy binokulár (kétszemes távcső) használatával még lenyűgözőbb részleteket figyelhetünk meg.

A 25 százalékos holdsarlón lenyűgöző kráterek, sötét bazalttengerek és hamuszürke fényjelenségek figyelhetők meg. Vizi Róbert, a neves csillagász, megjegyzi, hogy a Szaturnusz a naprendszerünk második legnagyobb bolygója, amely 116 ezer kilométeres átmérőjével kiemelkedik. Jelenleg 146 holdját regisztrálták, így nem csupán a legszebb gyűrűkkel büszkélkedhet, hanem ő a legtöbb kísérővel rendelkező égitest is. A legnagyobb és talán legérdekesebb holdja pedig a Titan, amely különlegességekkel teli felfedezések helyszíne.

Érdemes figyelmet fordítani nemcsak a bolygóra, hanem a bal fent látható Titan holdra is. Ezen felül, a Szaturnusz és legnagyobb kísérője között felfedezhetjük a 6,7 magnitúdós, több mint 560 fényév távolságra lévő 85 Aqr csillagot is. Érdekesség, hogy ez a csillag csak azon az estén tűnik fel együttesen a Szaturnusz holdjaival az éjszakai égbolton.

A bolygófedés Budapestről nézve 18:45-kor következik be, a Szaturnusz korongjának eltűnése 42 másodpercig tart. "Már csak az időjárásnak kell kegyesnek lennie hozzánk, hogy eme ritka, de nagyon látványos jelenséget láthassuk, megtapasztaljuk mozgó naprendszerünket" - zárta írását Vizi Róbert.

Related posts