Pellegrini: A COVID-amnesztia komoly kockázatokat hordozhat magában, és precedenst állíthat fel a jövő számára.

Peter Pellegrini köztársasági elnök határozott aggályait fejezte ki a parlament által nemrégiben elfogadott törvénnyel kapcsolatban, amely a COVID-19 világjárvány alatt kiszabott bírságok visszamenőleges eltörlésére irányul. Az államfő véleménye szerint ez a jogszabály komoly és aggasztó precedenst állíthat fel, és úgy véli, hogy nem helyénvaló, ha minden szabálysértőt automatikusan felmentenek a felelősség alól.

„Nem tudom, miként néznek majd a törvény előterjesztői a COVID-áldozatok hozzátartozóinak szemébe. Nem lehet általános amnesztiát adni azoknak, akik megszegték a szabályokat, és ezzel talán másokat is veszélyeztettek” – nyilatkozta Pellegrini az STVR Szombati párbeszédek című műsorában.

Az elnök ugyanakkor elképzelhetőnek tart bizonyos kivételek elismerését, például olyan esetekben, amikor az állam maga sértette meg az emberi jogokat - például kényszerkaranténba zárt valakit, majd még fizetésre is kötelezte.

Nem írja alá az ügyészekről szóló jogszabályt sem

A köztársasági elnök nyilvánosságra hozta, hogy nem fogja jóváhagyni a főügyész nyugdíjazási rendszerének módosítására vonatkozó törvényt sem. Ez a módosítás lehetővé tette volna, hogy a legfőbb ügyész már négy évnyi szolgálat után különböző juttatásokra jogosult legyen. Pellegrini ezt az elképzelést teljesen értelmetlennek tartja.

"Nehéz belátni, hogy egy képviselő javaslata nyomán valaki négy év elteltével már állami támogatást élvezzen, miközben a mandátum teljes időtartama hét év lenne. Ez a helyzet sem ésszerű, sem igazságos" - fogalmazott.

Kiemelte, hogy a hatályos jogszabályok alapján már 20 év szolgálat után automatikusan jár az ügyészi nyugdíj, ezért szerinte az újonnan javasolt juttatás csak akkor lenne indokolt, ha a főügyész ténylegesen végigservírozza a teljes mandátumát. A törvényjavaslatot a parlamentnek visszaküldi átgondolásra.

Maroš Žilinka jövője 2027-ben formálódhat meg.

Pellegrini arra is kitért, hogy nem lát indokot a jelenlegi főügyész, Maroš Žilinka idő előtti leváltására, akinek megbízatása 2027-ig szól. Szerinte a főügyészi tisztséget olyan személynek kell betöltenie, aki jogilag tiszta, nem áll büntetőeljárás alatt, és jól ismeri az ügyészség működését.

A köztársasági elnök két kényes jogszabály kapcsán is jelezte vétóját, amivel erős üzenetet küldött a kormánytöbbségnek: az államfő nem fogja automatikusan jóváhagyni azokat a törvényeket, amelyek jogi ellentmondásokat, társadalmi igazságtalanságokat vagy veszélyes mintákat hozhatnak létre.

Nem zárta ki az előrehozott választások lehetőségét, ami azt jelenti, hogy nyitott a politikai helyzet alakulására, és mérlegeli a gyorsabb választási ciklus esélyeit.

Pellegrini a beszélgetés során kifejezte, hogy nem zárja ki az előrehozott parlamenti választások lehetőségét, figyelembe véve a koalíció belső feszültségeit, amelyek egyre mélyebbre hatolnak. Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi helyzet folytatódása esetén Szlovákia valóban szembenézhet az előrehozott választásokkal.

Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy nem állítja biztosra, hogy az új választások valóban megoldást nyújtanának az országot sújtó aktuális politikai krízisből való kilábalásra.

Related posts