A bükkfák pusztulása egy aggasztó jelenség, melynek hátterében több tényező is áll. Az éghajlatváltozás, a környezetszennyezés és a kártevők terjedése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy e csodálatos fák, melyek évtizedeken át formálják erdeinket, veszélybe ke

A rendszeres kirándulók számára nem meglepő, hogy a bükkfák állapota aggasztóan romlik. Egy friss kutatás részletesen feltárta ennek hátterét és okait.

A bükkösök varázslata minden évszakban lenyűgöző: télen, mintha hatalmas oszlopokként tartanák a nehéz, szürke felhőket, tavasszal pedig a friss zöld levelek alatt a fák gyökerei között virágok és medvehagyma-szőnyegek pompáznak, vonzva a zümmögő rovarokat. Nyáron hűs árnyékukkal kínálnak menedéket a forróság elől, és ízletes gombákkal kecsegtetnek. Ősszel pedig aranyló színbe öltöznek, miközben a szél lágyan susog közöttük, és a szarvasok bőgése visszhangzik az erdő mélyén. Azonban a bükkösöknek nem kedvez a klímaváltozás; a hőség és a szárazság megviseli ezeket a csodálatos fákat. Ahol ma büszkén állnak, ott a jövőben talán más erdőalkotó fajoknak kell átvenniük a helyüket.

Egy új, a PNAS folyóiratban publikált kutatásban a Liverpooli Egyetem szakembere vezette nemzetközi kutatócsoport a bükköket érintő helyzetet vizsgálta meg, a fa szemszögéből. A hosszú távú (43 évre visszanyúló) megfigyelések és vizsgálatok sora arra jutott, hogy a fák növekedése 28 százalékkal lelassult az utóbbi 20 évben, a hőmérsékleti okokra visszavezethető extra termésképzés miatt.

A növények sokfélesége rendkívül érdekesen reagál a stresszes helyzetekre: úgy tűnik, mintha "éreznék a végüket", és minden erejüket a szaporodásra összpontosítják. Nem ritka, hogy egy csonka vagy éppen kiszáradó fa utolsó éveiben millió számra hoz termést, mintha a jövőjüket próbálnák biztosítani. Számos fa emellett stratégiaként időszakonként extra mennyiségű gyümölcsöt is produkál. Például az európai bükk (Fagus sylvatica) esetében a termésképzés olyan változékony, hogy egyes években akár harminc-negyvenszeres eltérés is előfordulhat abban, hogy mennyit terem egy-egy fa.

Ma már jól ismert, hogy számos fa, köztük a bükk is igen nehezen viseli az aszályos időjárást. Dr. Andrew Hackett-Pain, a kutatás vezetője elmondta: "Az eredményeink szerint a felmelegedés, az aszályoktól függetlenül azt eredményezi, hogy csökken a fák növekedése, mivel azok az erőforrásaikat inkább a magtermelésre fordítják. Ennek következtében, amint a hosszú távú kutatásaink mutatták, magasabb hőmérsékleten a fák több termést hoztak, ám kevesebbet nőttek."

Az eredmény amiatt jelentős, mert így világossá vált, hogy még az aszályok által kevésbé sújtott helyszíneken is szenvednek a bükkösök a klímaváltozás hatásaitól.

Míg az 1980-2005 közti időszakban évi 1,6 milliméteres volt a bükkök évgyűrűkön mért átlagos növekedése, addig 2005-2022 között fokozatosan 1,16 milliméterre csökkent. Ez a csökkenés pontosan akkor zajlott, amikor az extra termésérlelés is beindult e fákban. A növekedés-termésképzés közti kapcsolat nem titok, jól tudjuk, hogy a bő termésű években vékonyabb évgyűrűk képződnek.

A bükkfákra alapesetben az a jellemző, hogy a terméseit hol rendkívül bőségesen, hogy igen szűkösen hozza. Ezzel azt tudja a fa elérni, hogy a bükkmakkot fogyasztó állatok nem szoknak rá az állandóan rendelkezésre álló élelemforrásra, mivel a erősen fluktuál.

Amennyiben a fa folyamatos termésképzéssel reagál a felmelegedésre, ez a védelmi mechanizmus megszakadásához vezet. Tehát, hiába hoznak létre a bükkfák bőséges termést, az állatok gyorsan elpusztítják azt. Ennek következtében a fák, noha minden erőfeszítésüket latba vetik, nem képesek több magoncot létrehozni. Így a növekedés rovására történő termésképzésnek nincs értelme.

A szaporodásuk így károkat szenved, miközben maguk a fák egyre kevesebb szenet tudnak megkötni. Ezek aztán Európa ikonikus fafaján keresztül az erdőkre tovagyűrűző hatásukkal súlyos gondokat fognak okozni. Épp ezért már most érdemes elgondolkodni - és szerencsére számos erdészetben már kísérletek is folynak - azon, hogy milyen fafajokkal lehet majd felváltani a klímaváltozás miatt pusztuló megszokott hazai fákat.

Related posts