A BRICS-csúcs most Putyin és a kínai elnök távollétében zajlik, ami új dinamikát hoz a találkozóra.

A BRICS-csoport első csúcstalálkozóját 2009-ben tartották, Brazília, Oroszország, India és Kína vezetőinek részvételével. Később Dél-Afrika is csatlakozott, tavaly pedig Egyiptom, Etiópia, Indonézia, Irán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek váltak teljes jogú taggá. Ez az első csúcstalálkozó, amelyen Indonézia is részt vesz. Az utóbbi időszakban több mint 30 ország jelezte érdeklődését a BRICS-hez való csatlakozás iránt, akár teljes jogú tagként, akár partnerségi formában.
A közös nyilatkozat, amelyet áprilisban a külügyminiszterek találkozóján nem tudtak véglegesen elfogadni, hangsúlyozza a csoport elkötelezettségét a konszenzus elve mellett, még akkor is, ha a tagállamok száma gyors ütemben növekszik. A múlt héten a csúcstalálkozóra készülő tárgyalók nehezen találták meg a közös álláspontot számos kérdésben, beleértve a gázai bombázásokat, az izraeli-iráni feszültséget, valamint a tervezett reformokat az ENSZ Biztonsági Tanácsának afrikai képviseletét illetően – nyilatkozták névtelen források.
- mondta egy forrás a Reutersnek, amely azt is közölte, hogy a csoport úgy döntött: élesebb hangot üt meg a közel-keleti konfliktusokkal kapcsolatban, és megerősíti az áprilisban kiadott, "komoly aggodalmát" kifejező nyilatkozatát.