A magyar kormány reagált az ukrán támadás hírére, amely aggasztóan érinti szuverenitásunkat.

A Török Áramlat vezeték kiemelkedő szerepet játszik Magyarország és Közép-Európa földgázellátásában, és ennek megőrzése elengedhetetlen. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta, hogy elvárják, hogy minden érintett fél tiszteletben tartsa ennek a szállítási útvonalnak a biztonságát és zavartalanságát. Hétfőn kiderült, hogy az ukrán fegyveres erők drónos támadást intéztek egy olyan létesítmény ellen, amely kulcsszerepet játszik a Török Áramlat, Ukrajnát megkerülő működésében.
Szijjártó Péter a bejegyzésében kiemelte, a Török Áramlat évek óta megbízhatóan működik, mind a szállítóvállalatok, mind a tranzitországok tiszteletben tartják a szerződéses kötelezettségeiket és megbízhatóan viselkednek. Majd aláhúzta:
"Az energiaellátás biztonsága a nemzeti szuverenitás kulcsfontosságú aspektusa, ezért minden olyan lépést, amely veszélyezteti az energiaellátásunk stabilitását, szuverenitásunk ellen irányuló támadásként kell felfognunk" - fogalmazott a tárcavezető hétfőn.
Ahogy már említettük, az orosz védelmi minisztérium tájékoztatása szerint ukrán drónok kísérletet tettek a Krasznodari területen található Ruszkaja kompresszorállomás infrastruktúrájának megtámadására. Ez az állomás kulcsszerepet játszik a Török Áramlat gázvezetéken keresztüli gázszállításban. A támadásra a hivatalos jelentések szerint január 11-én került sor, és az állomás Gajkodzor település közelében helyezkedik el.
A Meduza cikkéből az derül ki, hogy a gázmérő állomás épülete és berendezései "kisebb károkat" szenvedtek a lehulló dróntörmelékek miatt, amiket időközben már helyreállítottak. Az orosz védelmi minisztérium tájékoztatása szerint személyi sérülés nem történt, az összes drónt megsemmisítették.
Az ukrán fél eddig még nem reagált az orosz védelmi minisztérium által kiadott közleményre. A Török Áramlat egy impozáns, 1100 kilométer hosszú, a Fekete-tenger fenekén futó csővezeték, amely lehetővé teszi Oroszország földgázának szállítását Törökországba, majd onnan több európai országba, például Magyarországra. A csővezeték teljes hosszának 935 kilométere a tenger alatt helyezkedik el, és két párhuzamos ágból áll. A hivatalos források szerint ezek az ágak összesen évi 31,5 milliárd köbméter gáz szállítására képesek, ami ágazatonként 15,75 milliárd köbmétert jelent.
Január elsején leállt a földgáz szállítása Ukrajnán keresztül, így Magyarország a Török Áramlat révén biztosítja a szükséges tüzelőanyagot. Korábban Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, világossá tette, hogy az ország kész politikai és gazdasági szankciókat bevezetni Ukrajna ellen, hogy ezzel nyomást gyakoroljon az orosz gáz Európai Unióba irányuló szállítására.
"Leállt az orosz földgázszállítás Ukrajnán át Európába, ezzel viszont a magyar gázrendszer értéke a háromszorosára emelkedett" - mondta az Indexnek az egyik piaci forrása, hiszen jelentősen felértékelődött a Török Áramlat régiós szerepe. Az ukránok korábban elmondták, 800 millió dollárt buknak éves szinten azzal, hogy a szerződést nem hosszabbítják meg - a tranzitdíjból származó bevételekből Ukrajna veszíthet a legtöbbet GDP-arányosan, a hírek szerint az oroszok pedig 6 milliárd dollárt.
Kevesen emelik fel a szavukat arról, hogy a szlovákok milyen mértékben szenvednek veszteségeket, pedig az ukránok orosz gázszállítási elutasítása nekik sem kedvez. A piaci források szerint az ukrán-szlovák határtól az osztrák határig terjedő tranzit évi költsége körülbelül 600 millió dollárt jelentett, így ez a helyzet komoly anyagi következményekkel jár számukra is.
A Török Áramlat vezetéken, Törökországon keresztül 2024. december közepéig több mint hétmilliárd köbméternyi gáz érkezett Magyarországra, ez bőven több, mint az egész 2023-as évben. "Idén bebizonyosodott, hogy a Török Áramlat vezeték bírja a napi több mint húszmillió köbméteres forgalmazást, ez jó hír a következő időszak energiabiztonsága szempontjából" - összegezte korábban Szijjártó Péter.
Az ukrán vezetékkel kapcsolatban fontos, hogy a kompresszorállomásoknál a gázvezetékek a föld felett haladnak, valamint a háború előtt sárga kis táblákkal a nyomvonalat kijelölték, így az Ukrajnában futó vezetéket nem nehéz eltalálni.
Mivel az Északi Áramlat 1 és 2, valamint a többi gázvezeték - a Török Áramlat kivételével - 2022 óta fokozatosan megszűnt a működése Oroszország és Európa között,
Jelenleg a Török Áramlat az egyetlen lehetőség orosz gáz szállítására, amely a magyar-szerb határon keresztül érkezik az Európai Unió területére. "Magyarország potenciálisan gázkereskedelmi központtá válhat" - mondta forrásunk, aki ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a szabályozási kérdésekben jelentős kihívásokkal kell szembenézni.
A külgazdasági és külügyminiszter korábban így nyilatkozott: "Magyarország és Törökország közötti együttműködés rendkívül gyümölcsöző volt eddig, és a jövőben is várhatóan sok előnnyel jár majd. Figyelembe véve a jelenlegi folyamatokat és trendeket, bátran kijelenthetjük, hogy a következő évben Magyarország még inkább élvezheti ennek az együttműködésnek a gyümölcseit, akárcsak Törökország."