Rutte véleménye szerint a NATO-nak ébernek kell lennie Kína fegyverkezési ambícióival szemben, és nem szabad naivan viszonyulnia ezekhez a törekvésekhez.

A transzatlanti katonai szövetség vezetője hangsúlyozta, hogy nem szabad figyelmen kívül hagyni Kína hadseregének fejlesztését és Oroszország ukrajnai agressziójának támogatását, miközben együttműködésre szólította fel a NATO-tagokat.

Mark Rutte, a NATO főtitkára, kifejezte aggodalmát Kína fegyverkezési tevékenysége és a Tajvan körüli hadgyakorlatok miatt. Felszólította a 32 tagállamot, hogy egyesítsék erőiket a térségben a szabad és nyitott tengeri útvonalak védelme érdekében.

"Kína támogatja Oroszország erőfeszítéseit. Kína gyors ütemben építi fegyveres erőit, beleértve a haditengerészetét is" - mondta Mark Rutte NATO-főtitkár újságíróknak a mandátuma kezdete óta tett első japán látogatásán.

"Nem engedhetjük meg magunknak a naivitást, és elengedhetetlen, hogy közösen cselekedjünk, alaposan fel kell mérnünk a helyzetet" - hangsúlyozta a NATO vezetője a japán Jokoszuka haditengerészeti bázisán.

Rutte megjegyzései a múlt héten lezajlott NATO külügyminiszteri találkozóra reflektálnak, ahol a szövetség vezetője kiemelte, hogy a globális biztonsági kihívások soha nem látott módon összefonódnak, és hogy a védelmi költségek emelése elengedhetetlen a NATO védelmi képességeinek megerősítéséhez.

„Észlelhetjük, hogy Kína milyen irányba halad. Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a belső csendes-óceáni tér és az euroatlanti színtér összefonódik, különösen az oroszok és az észak-koreaiak, valamint a kínaiak és Irán együttműködése révén. Ezért ezeket a területeket együttesen kell vizsgálnunk, és ebben az irányban fogunk fókuszálni” - fejtette ki.

A korábbi holland miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a NATO komoly aggodalommal szemléli Kína Tajvan körüli hadgyakorlatait, és folyamatosan figyelemmel kíséri a fejleményeket.

Japán Kínát fenyegetésnek látja a térségben, ami az utóbbi években a katonai fejlesztések felpörgetéséhez vezetett. Ennek részeként az ország nagy hatótávolságú cirkálórakéták beszerzésére készül, hogy megerősítse védelmi képességeit.

Japán nemcsak az Egyesült Államokkal erősítette meg védelmi együttműködését, hanem baráti országokkal is bővítette kapcsolatait az indo-csendes-óceáni térségben és Európában, továbbá a NATO-val is szorosabbra fűzte a viszonyát. A japán vezetés hangsúlyozza, hogy Oroszország ukrajnai inváziója világosan rávilágít arra, hogy az európai és ázsiai biztonsági kihívások szorosan összefonódnak egymással.

Mark Rutte megjegyezte, hogy az Egyesült Államok arra ösztönzi a NATO-tagokat, hogy aktívabban vegyenek részt az indo-csendes-óceáni térség ügyeiben. Kiemelte Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter nemrégiben tett japán látogatását, amely során Washington megerősítette elkötelezettségét Japán iránt, hangsúlyozva a szövetség és a térségben való jelenlét fontosságát. Rutte felhívta a figyelmet arra, hogy Japán a Hetek csoportjának egyetlen olyan tagja, amely nem NATO-tag, ami különösen releváns a globális biztonsági együttműködés szempontjából.

A NATO az elmúlt években megerősítette kapcsolatait Japánnal, Dél-Koreával, Ausztráliával és Új-Zélanddal, az úgynevezett IP4-ekkel is . Ezt a lépést Peking bírálta, amely attól tart, hogy Washington egy NATO-szerű szövetség létrehozására törekszik a térségben.

Related posts