Sg.hu - A fizikai munkák fejlődése várhatóan a legdinamikusabb ütemben fog zajlani, hiszen a mesterséges intelligencia nem tudja ezeket a feladatokat helyettesíteni.
A Világgazdasági Fórum (World Economic Forum, WEF) az olyan munkahelyek számának erős növekedését jósolja, amelyeket az MI nem tud helyettesíteni, valamint nagy keresletet látnak a munkahelyek automatizálására szolgáló készségek iránt.
A Világgazdasági Fórum (WEF) éves jelentése a munkahelyek jövőjéről több mint 1000 munkáltató véleményére épít, akik együtt több mint 14 millió munkavállalót képviselnek 22 különböző iparágban és 55 országban. A felmérésből kiderült, hogy a válaszadók szerint a legkeresettebb készségek közé tartozik a mesterséges intelligencia és a Big Data kezelése, a hálózati ismeretek és a kiberbiztonság, valamint az általános technológiai műveltség. A munkáltatók felének szándékában áll, hogy az MI fejlődésére reagálva átalakítsa üzleti folyamatait, kétharmaduk pedig tervezi, hogy olyan tehetségeket alkalmaz, akik rendelkeznek speciális MI-képzettséggel. Emellett a megkérdezettek 40 százaléka arra számít, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása miatt csökkenteni fogja a munkaerőt, ahol a gépek képesek automatizálni bizonyos feladatokat - fogalmaz a jelentés.
Az MI (mesterséges intelligencia) egyre szélesebb körű alkalmazása aggasztó fejlemény lehet az irodai és titkársági munkakörökben dolgozók számára, hiszen ezek a pozíciók könnyen automatizálhatók. Egy nemrégiben készült jelentés szerint az elkövetkező öt évben a legnagyobb visszaesés ezekben a szerepkörökben várható, ami nyilvánvalóan sokakat aggaszt. A helyzet komolyan elgondolkodtató, de a dolgok még rosszabbra is fordulhatnának. A kutatás megállapította, hogy a munkavállalók átlagosan arra számíthatnak, hogy a meglévő készségeik 39%-a átalakul vagy elavul 2025 és 2030 között. Érdekes, hogy ez a szám a korábbi jelentések tükrében csökkent: 2023-ban 44%, míg a pandémia utáni 2020-as csúcsidőszakban még 57% volt a készségek instabilitásának mértéke. A tendencia tehát azt mutatja, hogy bár a kihívások továbbra is jelen vannak, a helyzet stabilizálódni látszik.
A 290 oldalas jelentés optimista kilátásokat kínál azok számára, akik olyan munkakörökben tevékenykednek, ahol a számítógépek nehezen tudják átvenni a szerepet. Az előrejelzések szerint a legdinamikusabb növekedés az emberek közvetlen interakcióját igénylő pozíciókban várható, mint például a mezőgazdaságban dolgozó munkások, a futárok, az építőipari szakemberek, az eladók és az élelmiszer-feldolgozók. Továbbá, a gondozási szektorban, ahol ápolók, szociális munkások és személyi gondozók tevékenykednek, várhatóan szintén jelentős bővülés következik be. Az oktatási területen betöltött szerepek iránti kereslet is növekedni fog, ami új lehetőségeket teremt a szakemberek számára.
Az informatikai dolgozók számára azonban, ha nem szereznek készségeket a mesterséges intelligencia, a Big Data vagy a szoftverfejlesztés területén, akkor lemaradhatnak. A WEF a robotika, az autonóm rendszerek és az energiatermelés területén betöltött szerepek esetében is erőteljes munkahely-növekedést prognosztizál, és az olyan területeken dolgozó szakemberek, mint a megújuló energiával kapcsolatos mérnöki tevékenység és az elektromos járműtechnológiák várhatóan nagyobb munkahelyi biztonságot élveznek majd. A jelentés a megélhetési költségek emelkedését tartja a második legmegváltoztatóbb trendnek, amely 1,6 millió munkahelyet fog elvenni.
A legfrissebb elemzések szerint 2025 és 2030 között a strukturális munkaerő-piaci átalakulás következtében várhatóan a munkahelyek 22%-a átalakul vagy megszűnik. Ez a folyamat körülbelül 170 millió új munkahely létrejöttét eredményezi, ami a jelenlegi foglalkoztatottak 14%-ának felel meg. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ehhez a növekedéshez a meglévő munkahelyek 8%-ának (körülbelül 92 millió) eltűnése is hozzájárul. Ennek következtében a nettó munkahelyi növekedés körülbelül 78 milliót jelent, ami a teljes foglalkoztatás 7%-ának megfelelően alakul.
A munkaadók számára a kereskedelmi kihívások is kiemelt figyelmet kapnak, hiszen a megkérdezettek több mint 20%-a úgy véli, hogy a kereskedelem és a beruházások szigorúbb szabályozása jelentős hatással lesz működésükre. A jelentés említi a WEF szeptemberi előrejelzéseit is, amelyek a 2024-es év vezető közgazdászainak véleményét tükrözik. E szakértők rövid távon a világgazdaság stabilitására számítanak, de hosszabb távon, különösen a fejlődő országok esetében, kedvezőtlen tendenciákra figyelmeztetnek.