Szeged innovatív zöldterületek létrehozásával válaszol a klímaváltozás kihívásaira, amelyek célja a fenntarthatóság és a város biodiverzitásának megőrzése.

Szegeden egy új, uniós támogatású projekt keretében megkezdődik a klímaváltozásra jobban reagáló városi zöldterületek létrehozása - jelentette be szerdán Nagy Sándor, a városfejlesztési ügyekért felelős alpolgármester.

A politikus a projektet ismertető sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy Szegeden a klímaváltozás hatásai már a mindennapi életben is megfigyelhetők. Az emelkedő átlaghőmérséklet és a fokozódó szárazság nemcsak az emberek életére, hanem a város zöldfelületeire is jelentős hatással van.

Az önkormányzat a 2028 közepéig terjedő időszakra tervezett, 3,075 millió eurós (1,263 milliárd forintos) ReGreenX projekt keretében keresi a megoldást erre a kihívásra. A projekt költségeinek 80 százalékát közvetlen uniós támogatás biztosítja.

- tájékoztatta a közönséget az alpolgármester.

A tudományos kutatás élvonalában a klímakutatók, biológusok és kertészeti szakértők állnak, akik a megfelelő növényfajok kiválasztására összpontosítanak. Céljuk olyan, az Alföldön már őshonos növényfajták új változatait felfedezni, amelyek képesek alkalmazkodni a fokozódó szárazsághoz és a meghosszabbodó hőségidőszakokhoz.

A projekt együttműködő partnerei között szerepel az ország egyik legnagyobb faiskolája, az Alsótekeresi Faiskola Kft., továbbá a Szegeden több zöldterületet tervező Fontos Mérnök Stúdió Kft. is – tájékoztatott Nagy Sándor.

A város több pontján modellkerteket hoznak létre, hogy bemutassák a lakosságnak a klímaváltozást toleráló növényfajtákat.

A projekt fontos része a tudásátadás és szemléletformálás is, ezért az oktatási intézményekben, helyi közösségekben mutatják be, milyen növényeket érdemes választani és hogyan kell azokat gondozni - tájékoztatta a közönséget az alpolgármester.

A kezdeményezéshez a vállalkozások aktív részvételét is szeretettel várják, hiszen a városi zöldterületek egy jelentős része a tulajdonuk alatt áll. Ezeknek a területeknek a környezeti viszonyokhoz való alkalmazkodása, például az öntözési költségek optimalizálásával, nem csupán környezeti szempontból kedvező, hanem anyagi megtakarítást is eredményezhet számukra - emelte ki Nagy Sándor.

A projekthez Temesvár, St. Pölten és Alhama de Murcia is csatlakozott mint transzferpartner, a romániai, ausztriai és spanyolországi városokban a kialakított szegedi gyakorlatot alkalmazva fejlesztik majd a zöldterületeket.

Related posts