Joe Biden szinte az összes szövetségi halálraítélt büntetését eltörölte, ezzel új irányvonalat képviselve az Egyesült Államok igazságszolgáltatásában.
Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke, 37 halálraítélt büntetését életfogytiglani börtönbüntetésre módosította, ezzel megakadályozva a kivégzéseket. A döntést hétfőn hozta nyilvánosságra a Fehér Ház.
Biden ezzel szinte az összes, szövetségi szinten halálbüntetésre ítélt 40 személy sorsát érintette, hiszen a kivégzések eltörlésére tett lépése jelentős változást hozott. Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy ez a döntés összhangban áll a halálbüntetések végrehajtására vonatkozó moratóriummal, amelyet elnöksége alatt vezettek be. Ennek keretében minden kivégzést felfüggesztettek, kivéve a "terrorizmus" és a "gyűlöletből elkövetett tömegmészárlások" miatt elítélt egyének esetét.
Biden kifejezte elítélését ezekkel a gyilkosokkal szemben, hangsúlyozva, hogy osztozik az áldozatok családjainak fájdalmában. Ugyanakkor határozott meggyőződése, hogy a halálbüntetés szövetségi szintű alkalmazását fel kell függeszteni.
A három ember, akinek halálbüntetését nem törölte el, a bostoni maraton ellen elkövetett bombatámadás elkövetője, a pittsburghi zsinagógában 11 ember meggyilkolt lövöldöző, valamint a dél-karolinai fekete templom elleni támadás kilenc embert megölő támadója volt - írta az amerikai sajtó.
Az Egyesült Államok elnökeinek jogköre, hogy kegyelmet adjanak, kizárólag a szövetségi bűncselekmények miatt elítélt személyekre terjed ki, mivel a tagállamok által hozott ítéletek megváltoztatására már nincs hatalmuk. A halálbüntetéssel foglalkozó Death Penalty Information Center legfrissebb statisztikái szerint jelenleg 2241 ember várakozik a halálsoron, mind állami, mind szövetségi szinten, vagy pedig szembesül a halálbüntetés kilátásával – tájékoztatott a Politico.
Joe Biden december közepén egyetlen nap leforgása alatt több mint 1500 ember büntetését törölte el, és 39 személynek nyújtott kegyelmet. E hónap elején pedig komoly felháborodást keltett, amikor kegyelmet adott a saját fiának, aki adócsalás és illegális fegyvertartás miatt került bíróság elé.
Emellett az amerikai sajtóban megjelent beszámolók szerint a Fehér Ház erősen fontolgatja annak lehetőségét, hogy "megelőző elnöki kegyelmet" adjon egy sor politikusnak és tisztségviselőnek, akik ellen a várakozások szerint Donald Trump nyomozásokat és vádemeléseket indíthat.
Ez felvetette annak lehetőségét, hogy ezzel veszélyes precedenst teremt, amit Trump és az utána következő elnökök kihasználhatnak saját embereik megvédésére, akik abban a biztos tudatban szeghetnének törvényt, hogy védve vannak a jogi következményektől. Erről bővebben ebben a cikkünkben írtunk.