A paleolit diéta egyik alapvető elképzelése tévesnek bizonyulhat | 24.hu
Egy friss kutatás új fényt deríthet az őskőkori táplálkozási szokásokra - értesülhetünk a Phys.org portálon megjelent közleményből. A szakemberek az észak-izraeli Hula-tó partján fellelt leletek alapos elemzésével igyekeznek feltárni a korai emberek étkezési szokásait.
Az eredmények új megvilágításba helyezik azt a hagyományos nézetet, miszerint őseink étrendjét elsősorban a húsfélék határozták meg.
Úgy tűnik, hogy az egykori vadászó-gyűjtögetők inkább a növényi alapú, különösen a gazdag keményítőtartalmú ételekre helyezték a hangsúlyt az étrendjükben.
A közvélekedés szerint a korai hominidák táplálkozásának középpontjában az állati fehérje állt, és számos modern diéta, például a paleolit étrend is ezen az elképzelésen alapul. Ugyanakkor léteznek olyan diéták is, amelyek a növényi táplálékokra helyezik a hangsúlyt. Legújabb kutatások azonban arra világítanak rá, hogy ez a nézet téves: az ősi emberek valójában sokkal változatosabb növényi élelmiszereket fogyasztottak, mint azt eddig gondolták.
A szakértők bazaltból készült régészeti eszközökön fellelt 780 ezer éves keményítőszemcséket vizsgálták meg. A Hula-tó partján több mint 20 ősi leletet hoztak napvilágra, ahol állati és növényi maradványok is napvilágra kerültek.
A paleolit étrendek számos változata azon a tényen alapul, hogy az őskori lelőhelyeken főként állati csontokat találtak. A probléma az, hogy a növényi maradványok sokkal ritkábbak konzerválódnak. A szakértők most az ősi kőeszközökön észlelt keményítőszemcsék révén tudták árnyalni az őskőkori táplálkozásról kialakított képet.
A kutatás rámutat arra, hogy a korai emberi közösségek rendkívül fejlett technikákkal kezelték a növényeket, legyen szó törésről vagy aprításról, és ezeket a módszereket különféle növényfajtákra alkalmazták. Dr. Hadar Ahituv, a Bar-Ilan Egyetem kutatója és a vizsgálat egyik résztvevője kiemelte, hogy felfedezésük alátámasztja a növényi táplálék szerepét őseink evolúciós történetében. "Most már világosan látjuk, hogy a korai hominidák egész évben széles spektrumú növényi forrást gyűjtöttek, és ezt a munkát bazaltból készült eszközökkel végezték" - tette hozzá.
Az eredmények a korabeli társas és kognitív viselkedésmódokba is betekintést nyújtanak. A növények feldolgozásához használt szerszámok magas szintű együttműködésre és társadalmi struktúrára utalnak.
Nem ez az első vizsgálat, amely régészeti módszerekkel cáfolja egyes paleolit diéták alapvetéseit. Egy korábbi kutatás például arra a megállapításra jutott, hogy kenyeret már a növénytermesztés előtt is ehettek az emberek.