Tíz évnyi hátrányt is hozhat magával, ha valaki nem fordul időben orvoshoz.

Magyarországon több tízezer ember szenved rheumatoid arthritisben, amit legtöbben csak reumaként ismernek. Az alattomos betegség előrehaladott állapotban nemcsak a mozgást teszi fájdalmassá, hanem a fekvést is, jelentős életminőség-romlást okoz.

A nők körében háromszor gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál, a kor előrehaladtával pedig a betegség egyre gyakoribb. A kezeletlen betegek akár tíz évvel kevesebb ideig élnek, ráadásul nagy terhet ró az egészségügyi ellátórendszerre is. A rheumatoid arthritis kezelésére a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) 2018-ban 1,64 milliárd forintot költött, ez az összeg pedig várhatóan egyre növekszik, mivel a betegszám is folyamatosan emelkedik. Az egy betegre jutó átlagos éves egészségbiztosítási kiadás a gyógyszer-ártámogatás alapján 53 375 forint.

A gyógyszer-ártámogatás terén a legfiatalabb férfi korosztály kiemelkedő szerepet játszik, hiszen az egy főre jutó éves egészségbiztosítási kiadásuk átlagosan 310 599 forint, ami a többi csoporthoz képest figyelemre méltó eltéréseket mutat.

A tünetek korai észlelése kiemelkedő jelentőségű, ezért a klasszikus kezelések mellett az életmódváltás is ajánlott – hangsúlyozta Baláspiri Csaba, az Affidea Magyarország reumatológiai szakorvosa és főorvosa. A betegek körülbelül 80%-ánál a gyógyszeres kezelés elegendőnek bizonyul, de a gyógytorna és a fizikoterápia szerepe sem elhanyagolható. Krónikus fájdalmak esetén a lökéshullám-terápia alkalmazása is javasolt.

A rheumatoid arthritis egy autoimmun betegség, amely mögött a szervezet funkciós zavara áll: az immunrendszer beindít egy olyan folyamatot, mely a szervezet saját építőelemeit támadja meg. Kezdetben az ízületi felszínt borító hártya gyullad be, majd a gyulladásos sejtek és a gyulladás következtében felszabaduló anyagok károsítják a csontokat borító porcot is.

A betegség kialakulásában öröklött tényezők és az életmód is szerepet játszik, bár a pontos kiváltó okok egyelőre ismeretlenek. Nagyobb eséllyel alakul ki dohányosoknál, mint nem dohányzóknál, valamint az elhízás és a cukorbetegség szintén növelik a kockázatot.

Évről évre folyamatosan nő a rheumatoid arthritisben szenvedők száma világszerte, különösen az idősebb korosztályok körében.

A népesség körülbelül 0,3-0,6 százalékát érinti ez a jelenség, azonban Magyarországon ez az arány magasabb, körülbelül 1 százalékra tehető.

Related posts