Történelmi változás: a szélsőjobboldali mozgalom vált Németország legkedveltebb politikai erejévé.

Az Ipsos legújabb felmérésének eredményei szerint Németországban a dobogó legmagasabb fokán a 2013-ban alakult szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt végzett. Ezt a hírt a Die Welt számolt be.

Az Ipsos legfrissebb közvélemény-kutatása alapján az AfD 25 százalékkal zárta a felmérést, míg a kormányzati pozícióra aspiráló konzervatív CDU/CSU pártszövetség csupán 1 százalékponttal van lemaradva tőle.

Ezzel a Német Szövetségi Köztársaság 1949 óta íródó történetében először fordul elő, hogy egy szélsőjobboldali párt a közvélemény-kutatások élére került.

Az elmúlt napokban készült felmérésekben az AfD már megközelítette a CDU/CSU-t, egy kutatásban pedig holtversenybe kerültek. A február 23-án tartott Bundestag-választásokon még csaknem 8 százalékpontos különbség volt a két párt között. Az AfD nagyrészt a CDU/CSU kárára gyarapodhatott.

A harmadik helyen a szociáldemokrata SPD áll 15 százalékkal - ők a CDU/CSU-val éppen szerdán állapodtak meg a koalíciós szerződésben, így hamarosan új, konzervatív-szociáldemokrata kormánya lehet Németországnak.

A Zöldek a negyedik helyen állnak 11 százalékkal, de ugyanennyire jött fel a választások egyik nagy meglepetése, a radikális baloldali Die Linke (Baloldal) is, amelynek 2016 óta nem mértek ilyen magas támogatottságot.

A Die Linkéből kivált Sahra Wagenknecht Szövetsége (BSW) a felmérés szerint 5 százalékon áll (a választásokon 4,97 százalékos eredménnyel éppen nem jutottak be a Bundestagba), a liberális FDP-nek pedig 4 százalékot mértek.

A német szélsőjobboldal megerősödésének hátteréről részletesebben olvashatsz a cikkünkben:

Related posts