A parajdi sóbányába továbbra is folyamatosan érkezik a víz, ezért a megyei válságstáb üléseket tart, hogy megtalálja a turizmus megóvásának lehetséges megoldásait.

A korond-patak vize továbbra is bőségesen áramlik a parajdi sóbányába, és várhatóan szerdán már a látogatók számára nyitott területeket is elönti. A Hargita megyei önkormányzat válságstábot alakított, hogy megóvja a turizmust a kialakult helyzetben.

A Hargita megyei településen a közelmúltban tapasztalt heves esőzések következtében rendkívüli helyzet alakult ki. Nyágrus László polgármester a Maszol hírportálnak adott interjújában elmondta, hogy a bánya újabb szárnyának, a Telegdy-részlegnek a védelme érdekében jelenleg két szigetelőgátat építenek. "Ez a lépés reményt adhat számunkra, hiszen nemcsak a turizmus számára, hanem a kitermelési tevékenység szempontjából is kedvező fordulatot hozhat" – nyilatkozta a székelyföldi vezető.

A helyi sajtó tudósításai alapján a község lakóiban egyre inkább teret hódít a kétségbeesés, mivel attól félnek, hogy a bánya beomlásának veszélye valósággá válik. Sokan úgy vélik, hogy a probléma sokkal súlyosabb, mint ahogy azt a hatóságok sugallják. Az általános nézet az, hogy a jelenlegi válságot el lehetett volna kerülni, ha az illetékesek időben lépnek, hiszen már évek óta tudtak a vízszivárgásról. Ráadásul az emberek joggal panaszkodnak, hogy az Országos Sóipari Társaság (Salrom) nem tájékoztatja megfelelően a lakosságot a helyzet komolyságáról.

A Hargita megyei község lakói aggodalommal figyelik a bánya sorsát, hiszen annak bezárása komoly hatással lehet Parajd és környékének megélhetésére, különösen a turisták elmaradásával kapcsolatban. Nyágrus László hangsúlyozza, hogy szakemberek bevonása szükséges ahhoz, hogy alternatív megoldásokat találjanak, melyek segíthetnek megőrizni a látogatók érdeklődését a terület iránt, különösen annak fényében, hogy az utóbbi években számos új turisztikai attrakció épült. Kiemelte, hogy Parajd és a környező régió idegenforgalmának motorja a sóbánya, így annak jövője kulcsfontosságú a helyi közösség számára.

Bíró Barna-Botond, Hargita megye önkormányzatának vezetője csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleményében bejelentette, hogy válságkezelő csoportot állított fel a parajdi sóbánya helyzete kapcsán. Célja, hogy "gyors, összehangolt és hatékony intézkedésekkel biztosítsák a közösség jövőjét és a helyi turizmus fenntarthatóságát".

Közölte: a bánya megmentését célzó elengedhetetlen sürgős műszaki beavatkozások mellett - ami a szakemberek feladata -, átfogó turizmusmentő kampányra is szükség van, mely új lendületet adhat a térségnek.

A szakértők, akik a turizmus és térségfejlesztés területén jártasak, felkérést kaptak, hogy a héten üljenek össze a parajdi vállalkozókkal. A találkozón fontos, hogy meghallgassák a helyi üzlettulajdonosok nézőpontját, majd ezt követően dolgozzanak ki egy átfogó javaslatot. Ez a javaslat lehetőséget ad arra, hogy a megyei önkormányzat "országos turisztikai felhívással" forduljon a magyar vagy a román kormányhoz, segítséget kérve a helyi turizmus fellendítéséhez – ismertette Bíró Barna-Botond.

A csoport élén Szabó Károly, a Visit Hargita igazgatója áll, aki tapasztalatával és lelkesedésével irányítja a csapatot. Tagjai között megtaláljuk Fazakas Szabolcsot, a Székelyföldi Legendárium és a Mini Erdély Park megálmodóját, valamint Trucza Adorjánt, a Taste of Transylvania alapítóját. Emellett Razvan Pascu, Hargita megye hivatalos turisztikai nagykövete is hozzájárul tudásával és szakértelmével a csoport munkájához.

Parajdon május 8-án helyi szintű veszélyhelyzetet hirdettek, melyet pénteken június 6-áig meghosszabbítottak a bányába betörő víz miatt. A Hargita megyei önkormányzat 400 ezer lejes (32 millió forint) gyorssegélyt szavazott meg a község számára a sóbányát veszélyeztető vízbetörés megfékezésére.

A parajdi sóbánya, Székelyföld egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, évről évre számos látogatót vonz. A föld alatt, mintegy 120 méter mélységben elhelyezkedő csarnokokban különféle szórakozási lehetőségek várják a vendégeket: játszóterek, kreatív foglalkoztató terek, egy ökumenikus kápolna, valamint egy moziterem kínálja a kikapcsolódást. A hely különleges mikroklímája nemcsak a pihenni vágyóknak, hanem a gyógyulásra törekvőknek is ideális, hiszen a sókristályokkal teli levegő hozzájárul a regenerációhoz, segítve a test és lélek felfrissülését, miközben számos egészségi problémára is enyhülést nyújt.

Related posts