Trump javaslata szerint a Perzsa-öböl új neve Arab-öböl lenne, ezzel is hangsúlyozva a régió arab országainak kultúráját és jelentőségét.

A történelmi névváltoztatás várhatóan tovább fokozza az amerikai-iráni feszültségeket, hiszen Irán számára a Perzsa-öböl elnevezés nem csupán egy földrajzi megjelölés, hanem a kulturális és nemzeti identitásuk szerves része is. Az arab államok régóta sürgetik ennek az átnevezésnek a megvalósítását, ugyanakkor ez a lépés súlyos diplomáciai következményekkel járhat a Közel-Keleten, aminek széleskörű hatásai lehetnek a régió stabilitására.

A Perzsa-öböl megnevezést a 16. század óta használják, ugyanakkor a Gulf of Arabia (Arab-öböl) és az Arabian Gulf (Arábiai-öböl) kifejezések a közel-keleti országokban jobban elterjedtek. Irán amit korábban Perzsiának hívtak 2012-ben még perrel is fenyegette a Google-t, mivel a térképein nem tüntette fel az öböl nevét. A Google Térképen jelenleg a Perzsa-öböl (Arábiai-öböl) név szerepel, míg az Apple Térképen kizárólag Perzsa-öböl név van kiírva.

Az amerikai hadsereg hivatalos dokumentumaiban és térképein már évek óta az "Arabian Gulf" elnevezést használja. Ez az iráni vezetés szerint provokáció és politikai üzenet is egyben. Haszan Róháni, Irán korábbi elnöke 2017-ben keményen bírálta Trumpot, amikor az elnök nyilvánosan "Arab-öbölként" hivatkozott a térségre. Róháni akkor azt mondta, hogy Trumpnak "földrajzot kellene tanulnia".

Az iráni külügyminisztérium élén álló Abbas Araghchi is kifejezte véleményét a névváltoztatási szándékkal kapcsolatban: "A Perzsa-öböl történelmi elnevezésének politikai indíttatású megváltoztatása Irán és népe iránti ellenséges szándékot tükröz, amit határozottan elutasítunk." Hozzátette, hogy "az ilyen rövidlátó lépéseknek nincs jogi vagy földrajzi alapja, és csupán az irániak haragját szítják, függetlenül attól, hogy valaki melyik pártot képviseli vagy hol él."

Donald Trumpnak nem ez az első esete a névváltoztatással. 2025 elején utasította a hatóságokat, hogy a Mexikói-öböl helyett az amerikai hivatalos térképeken "Amerikai-öböl" néven szerepeljen. Ez a döntés heves diplomáciai reakciókat váltott ki, hiszen Mexikó határozottan elítélte a lépést, és számos nemzetközi szervezet is hangot adott tiltakozásának. Az AP hírügynökség egyik újságíróját pedig kitiltották a Fehér Házból, mivel továbbra is a Mexikói-öböl kifejezést használta a területre utalva.

Bár Trump elnök hivatalosan megváltoztathatja az elnevezést az amerikai kormányzati dokumentumokban és kommunikációban, ez nem kötelezi a világ többi országát, hogy kövessék ezt a példát. A Nemzetközi Hidrográfiai Szervezet (IHO) és más globális térképészeti szervezetek egyelőre továbbra is a "Perzsa-öböl" megnevezést használják.

Related posts