Trump első rendelete alkotmányellenes - Döntött a bíróság A bíróság határozatot hozott, miszerint Trump első rendelete nem áll összhangban az alkotmánnyal. Ezzel a döntéssel újabb fejezet nyílt a jogi vitákban, amelyek a volt elnök politikai lépéseit öve

Trump első rendeletével nem értett egyet egy amerikai szövetségi bíró és alkotmányellenesnek tartja. Az igazságügyi minisztérium viszont megvédi Trump határozatát és fellebbeznek. Mi lesz így az automatikus születési joggal?

Egy amerikai szövetségi bíró ideiglenesen megakadályozta Donald Trump kormányát abban, hogy végrehajtsa a születési állampolgárságot korlátozó rendeletet, amelyet "kirívóan alkotmányellenesnek" nevezett. John Coughenour, a seattle-i kerületi bíró ideiglenes végzést adott ki, amely 14 napra felfüggeszti a rendelet hatályba lépését - számolt be a legújabb fejleményekről a Reuters.

"Több mint négy évtizede ülök a bírói széken, de ilyen egyértelmű alkotmányellenességgel még nem találkoztam" - fogalmazott a bíró.

Coughenour végzése, amelyet egy zsúfolásig megtelt tárgyalóteremben, más bírák figyelésével egy rövid meghallgatás után jelentettek be, 14 napig megakadályozza Trump politikájának országszerte érvényesítését, amíg a bíró mérlegeli, hogy kiadjon-e hosszan tartó előzetes intézkedést. Február 6-án meghallgatja az érveket arról, hogy ezt tegye-e.

Trump végrehajtási rendelete arra utasította az amerikai ügynökségeket, hogy tagadják meg az Egyesült Államokban született gyermekek állampolgárságának elismerését, amennyiben a szülők egyike sem amerikai állampolgár vagy törvényes állandó lakos. A demokrata vezetésű államok és polgárjogi csoportok az alkotmány 14. kiegészítésének állampolgársági záradékára hivatkozva nyújtotta be kereseteit, amely kimondja, hogy mindenki, aki az Egyesült Államok területén születik, amerikai állampolgár.

A 14. kiegészítést az Egyesült Államokban a polgárháborút követően, 1868-ban fogadták el, hogy érvénytelenítse az 1857-es Dred Scott-határozatot, amely szerint a rabszolgaság alá vont feketék nem élvezhették az alkotmány által biztosított jogokat. Az állampolgárságról szóló záradék azóta a bevándorlási jogok egyik alapvető pillére lett.

John Coughenour bíró, akit Ronald Reagan elnök nevezett ki, a meghallgatás során határozottan megállapította, hogy Trump rendelete nyilvánvalóan ellentétes az alkotmánnyal. Kiemelte, hogy az Egyesült Államok jogi keretei egyértelműen garantálják az állampolgárságot minden olyan egyén számára, aki az ország területén született.

A rendelet ellen eddig legalább hat jogi lépést tettek, javarészt polgárjogi szervezetek és 22 demokrata irányítású állam főügyészei részéről. Lane Polozola, Washington állam főügyész-helyettese hangsúlyozta, hogy Trump határozata alapvető emberi jogokat sért. "Ha amerikai földön láttad meg a napvilágot, akkor amerikai állampolgár vagy - ennyi" - tette hozzá.

Trump rendelete február 19-től megszüntette volna az állampolgárságot azon gyermekek számára, akiknek szülei nem amerikai állampolgárok vagy törvényes állandó lakosok. Azonban egy bíró ideiglenes döntése révén 14 napra felfüggesztette a rendelet végrehajtását. Február 6-án újabb meghallgatást tartanak annak érdekében, hogy hosszú távú előzetes végzést adjanak ki. Az igazságügyi minisztérium szerdai nyilatkozatában Trump intézkedését a bevándorlási rendszer helyreállítására irányuló erőfeszítések "elválaszthatatlan részének" minősítette. A minisztérium szerint az intézkedés célja a déli határon jelenleg tapasztalható válság kezelése.

Related posts