**Tudatos kertgondozás nyáron: 5 praktikus tipp a vízmegtakarításhoz** A nyári hónapokban a kert gondozása különösen fontos feladat, de a vízfogyasztás csökkentése is kiemelt szerepet kap. Íme öt kreatív ötlet, amellyel hatékonyan spórolhatsz a vízzel, m

A nyár (különösen a július és az augusztus) nehéz időszak a növények számára is. A forróságban a föld könnyebben kiszárad, és mivel a vízhasználattal is okosan kell bánnunk, egyre többen keresnek fenntartható, spórolós megoldásokat - hogy kertünk ne csak túléljen, de virágozni, zöldellni is tudjon a hőségben.
A szárazságtűrő növények ültetése manapság egyre népszerűbb választás, de számos más lehetőséget is kiaknázhatunk, ha azt szeretnénk, hogy kertünk a legforróbb hónapokban is a pihenés zöld oázisa maradjon. A titok a tudatos kertgondozásban rejlik – bemutatjuk, milyen egyszerű, mégis hatékony módszerekkel óvhatjuk meg növényeinket és egyben a pénztárcánkat is a nyári hőségben!
Ami a szép gyepet illeti, sokan esküsznek a "rövidebb fazonra", hiszen esztétikailag így tűnik megfelelőnek. A rövidre nyírt pázsit olykor azonban a visszájára sülhet, különösen nyáron. A hosszabb gyep ugyanis árnyékot vet a talajra, ami így tovább megőrizheti a nedvességét is. Ha viszont rendszeresen rövidre nyírjuk a füvet, a talajból is több víz párolog el.
Nyáron érdemes engedni, hogy a gyepünk kicsit hosszabbra nőjön, hiszen a legoptimálisabb vágási magasság körülbelül 5-8 centiméter között mozog. Ez nemcsak szebbé teszi a kertünket, hanem segít a fűnek is jobban ellenállni a hőségnek és a szárazságnak.
A fűnyírás ideális időpontja a reggeli vagy a késő délutáni, kora esti órák, amikor a nap már nem tűz olyan erősen. Így a talaj nem szárad ki túl gyorsan, és a gyep is kevésbé szenved a nyírás következtében. Ezzel a módszerrel biztosíthatjuk, hogy a fű egészséges maradjon, és a nyírás során a lehető legkisebb stressz érje.
Amennyiben rossz napszakban locsolunk, könnyen a vízpazarlás csapdájába eshetünk. Ha perzselő napsütésben öntözzük a növényeket, a víz nagy része rövid időn belül elpárolog, mielőtt elérné a gyökereket, ezért csak kora reggel vagy kora este érdemes locsolócsövet vagy kannát ragadni.
A forró időszakokban a legjobb megoldás nem a széles területet elárasztó szórófejek használata, hanem a gyökerek közvetlen öntözése. Ezzel nemcsak a vízveszteséget csökkenthetjük jelentősen, hanem a növények életben maradását is támogathatjuk a hőség idején.
Ha nem a leveleket és a talaj felszínét locsoljuk, és célzottan a gyökerekhez juttatjuk a vizet, kevesebb nedvesség párolog el, a növény így pedig pont ott szívhatja fel a legtöbb vizet, ahol a legnagyobb szükség van rá.
Kiváló támogatást nyújthat, ha rendelkezünk csepegtető öntözőrendszerrel. Ha azonban ez nem elérhető számunkra, a locsolókanna vagy a slag is remek alternatíva lehet – csupán annyit kell tennünk, hogy a vizet közvetlenül a növények gyökeréhez irányítjuk!
Kapcsolódó: Ezzel a trükkel nem fogod többé túlöntözni a növényeidet
Az ásott mélyedések alkalmazása is remek alternatíva lehet: formálj kisebb bemélyedéseket a növények köré. Ezzel a módszerrel a víz nem távozik el, hanem pontosan oda áramlik, ahol a gyökerek találhatóak.
Egy esővízgyűjtő tartállyal rengeteget spórolhatunk a drága vízen. Nem beszélve arról, hogy az esővíz általában lágyabb is, mint az ivóvíz vagy kútvíz (utóbbi egyébként különféle szennyeződéseket is rejthet, így a hivatalos bevizsgálásra is gondot kell fordítanunk), ezért a legtöbb kerti növény különösen hálás lesz érte - különösen az olyan érzékeny fajok, mint a hortenziák és rododendronok.
Egy rétegnyi kéregtakaró, szalma, valamint némi levél vagy fűnyesedék remek védelmet nyújt a talajnak a közvetlen napfény ellen. Ennek köszönhetően a talaj nedvességtartalma sokáig megmarad. A talajtakarással nemcsak a nedvességet, hanem a hőmérsékletet is optimalizálhatjuk: nyáron hűvösebb, míg télen melegebb környezetet biztosít a talajnak, ezáltal segít meggátolni a kártékony gyomok terjedését is.
Dióhéjban: egy kis odafigyeléssel a kertünk is fellélegezhet a tikkasztó melegben. Nem kell tehát lemondanunk a zöld, virágzó kertről csak azért, mert forróság van, és a vízzel is spórolni kell - csupán okosabban kell bánnunk a meglévő erőforrásokkal.