Világsajtó: Donald Trump és Orbán Viktor kapcsolata feszültségbe került, ami arra utal, hogy a két politikai vezető eltávolodott egymástól.

A külföldi sajtó figyelme ismételten Magyarország felé fordult, miután az Alaptörvény újabb módosítása napvilágot látott. Orbán Viktor szélsőjobboldali szavazókra irányuló politikáját, a putyini tekintélyelvűségre tett utalásokat, valamint az emberi jogokkal kapcsolatos aggasztó lépéseket emelik ki a nemzetközi elemzők. Különösen hangsúlyos a Pride események tiltását célzó módosítás, amely sokak szerint a kormány szexuális orientációval kapcsolatos diszkrét diszkrét politikájának újabb állomása. Ezen kívül a Tisza Párt megerősödése is gyakran felbukkan a diskurzusban, amit a Fidesz kampánystratégiájának erősítő tényezőjeként értelmeznek. Az események összefonódása egyértelműen rámutat a magyar politika jelenlegi irányvonalának radikális megváltozására és a demokratikus értékek háttérbe szorítására.
A parlament hétfőn 15. alkalommal módosította az Alaptörvényt, amely többek között két biológiai nemet fogad el, bővíti a rendőrség jogkörét rendezvények betiltásához, alapvető jogként kezeli a készpénzhasználatot és alkotmányos szinten tilt minden, kábítószerekkel kapcsolatos tevékenységet.
Az Alaptörvény-módosítás szavazásáról több párt kivonult, a Momentum az országházban tiltakozott, és a Kossuth téren is tüntetés kezdődött. A mozgalmas nappal a világsajtó is kiemelten foglalkozott, a nagyobb külföldi lapok cikkeiből szemléztünk.
A legtöbb hírportál a Pride betiltását emelte ki az Alaptörvény-módosításból, de a BBC megemlíti a kettős állampolgárokat érintő változást is, mely szerint bizonyos esetekben felfüggeszthető lesz a magyar állampolgárság. A brit lapnak nyilatkozott Bedő Dávid, aki úgy fogalmazott, hogy "ez csak az első lépés, amit megtesznek ebben az egyéves kampányban". A Momentum politikusa szerint 2026-ig még sok olyan törvényt fogadnak el, "amelyek szembemennek a demokráciával és a jogállamisággal". A BBC "egyesekre" hivatkozva azt írta, hogy "Magyarország identitásának keresztény-konzervatív vonalon történő átformálási kísérlete zajlik", valamint megemlítették a közvélemény-kutatásokat, amelyekben a "jobbközép" Tisza Párt áll jelenleg nyerésre.
A Reuters hírügynökség szélsőjobboldali szavazatokra ácsingózó nacionalista Orbán Viktorról, LMBTQ-közösségek elleni politikai kampányról írt, valamint a Pride betiltását célzó jogkörről. Cikkükbe beágyaztak egy videót is egy Recep Tayyip Erdogan elleni isztambuli tüntetésről.
Az ABC News szerint az alkotmánymódosítás lehetőséget teremt a transznemű egyének nemi identitásának elutasítására, továbbá figyelmen kívül hagyja az interszexuális emberek létezését, akik olyan biológiai jellemzőkkel rendelkeznek, amelyek nem illeszkednek a hagyományos férfi és női kategóriákba.
Az amerikai tévécsatornának nyilatkozva a TASZ ügyvédje hangsúlyozta, hogy ez "világos üzenetet hordoz a transznemű és interszexuális közösség számára, akik nemcsak a nemzeti közösségen belül, hanem az emberi méltóság szempontjából is kirekesztésre kerülnek." Döbrentey Dávid véleménye szerint az új alkotmány rendelkezései az emberek megalázásának problémáját tükrözik.
A Le Monde francia napilap jelentése szerint Magyarország egyre inkább a "Putyin-féle tekintélyelvűség" irányába halad, miközben az Alaptörvény módosítása tovább súlyosbítja a demokratikus intézmények helyzetét. A lap kiemelte, hogy Orbán Viktor kormányzása óta folyamatosan csökkenti a meleg közösség, a médiakörnyezet, a bíróságok függetlensége és a tudományos élet jogait. E mellett arra is felhívták a figyelmet, hogy a biológiai nemhez kapcsolódó jogszabályi változtatások párhuzamba állíthatók Donald Trump politikájával.
Ez egy olyan meglepő lépés, amely még egy illiberális elméleti gondolkodótól, mint Orbán Viktor, is szokatlan.
Az olasz ANSA hírügynökség tudósítása szerint a 15. Alaptörvény-módosítás újabb korlátozásokat vezet be a polgári szabadságjogok terén. A cikk megjegyzi, hogy ez a lépés olyan "fojtogató intézkedés", amely a miniszterelnök aktuális nehézségeire világít rá, különösen a Tisza Párt növekvő népszerűsége miatt. A tudósítás végén hangsúlyozzák, hogy Magyarország egyre inkább elszigetelődik az európai színtéren, és még Donald Trump is figyelmen kívül hagyja az országot.