VOSZ: A vendégmunkások teremtik meg a munkahelyeket, nem pedig elveszik őket.

A külföldi vendégmunkások alkalmazása jelentős hatással van a magyar gazdaságra, hiszen számos új beruházás valósulhat meg ennek révén, ami pedig új munkahelyek létrejöttét vonja maga után. Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége főtitkára az InfoRádióban hangsúlyozta, hogy a magyar munkavállalók is profitálhatnak ebből a folytatásból. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy ha az adminisztratív intézkedések tovább szigorodnak, és ezzel csökken a vendégmunkások foglalkoztatásának lehetősége, akkor komoly veszély fenyegeti a hazai munkahelyeket, amelyek tömegesen eltűnhetnek.

A téma rendkívül átpolitizált, holott elsődlegesen a szakmai érveknek és a gyakorlati megfontolásoknak kellene dominálniuk, hiszen a gazdaság leglényegesebb erőforrásáról, az emberi erőforrásról van szó – nyilatkozta Perlusz László. Kiemelte, hogy a köztudatban az él, miszerint a külföldi vendégmunkások érkezése munkahelyeket vesz el a hazai dolgozóktól, de a valóság teljesen más képet mutat.

A főtitkár véleménye szerint a helyzet éppen fordítottja valósul meg: új beruházások akkor tudnak létrejönni, és ennek következtében egyre több munkahely alakulhat Magyarországon, ha a munkáltatók biztosak abban, hogy a szükséges munkaerő a rendelkezésükre áll. Kiemelte, hogy a hirtelen kapacitásbővítések során természetes, hogy kezdetben nem áll rendelkezésre elegendő szabad munkaerő. Ilyen helyzetekben jelentős szerepet játszik a vendégmunkások alkalmazása, akik nemcsak a projektek megvalósítását segítik elő, hanem a helyi munkaerőpiac számára is hasznosak, hiszen a külföldiek idővel visszatérnek hazájukba. Az ő jelenlétük azonban nélkülözhetetlen, mert nélkülük a beruházók valószínűleg nem indították volna el az új projekteket, ami számos munkahely elvesztéséhez vezetett volna az országban.

"A munkaerőhiány következtében akár tőkekivonás is bekövetkezhet, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi munkahelyek száma csökkenhet. Ez akkor történhet meg, ha a beruházók a kedvezőbb lehetőségek miatt egy másik országba helyezik át vállalataikat" - emelte ki a VOSZ főtitkára.

A vendégmunkásokkal kapcsolatban gyakran felmerül az a kritika, hogy hajlandóak alacsonyabb bérért elvégezni ugyanazt a feladatot, ami azt a tévhitet táplálja, hogy alkalmazásuk csökkenti a bérköltségeket. Perlusz László véleménye szerint azonban ez a nézet nem tükrözi a valóságot. Hangsúlyozta, hogy a Munka törvénykönyve világosan meghatározza, hogy az azonos munkakörben dolgozóknak egyenlő bért kell kapniuk.

A főtitkár kiemelte: a külföldiek "alkalmazása összességében lényegesen többe kerül, mint egy magyar munkavállalóé, hiszen ez alatt a két-három év alatt, amíg itt dolgoznak, be kell hozni őket, ennek jelentős utazási költsége van, biztosítani kell a lakhatás, be kell tanítani őket, ezek több százezer forintos pluszkiadást jelentenek a vállalkozásoknak".

Related posts