Zavaros a helyzet: Deák Dániel megafonja szerint "mostantól" Karácsonyék felelőssége, hogy rendbe tegyék Rákosrendezőt, de ezt a feladatot eddig is tőlük várták el.

Szeméthalmok Rákosrendező területén 2025. február 4-én - Fotó: Bődey János / Telex
A Rákosrendező körüli események újabb izgalmas fejezete kezdődött, miután a terület végül nem a kormány által favorizált dubaji ingatlanfejlesztő, hanem a főváros birtokába kerülhet. Ez a fordulat a kormány döntésének következménye, amely elismerte a fővárosi tulajdonú BKM Zrt. elővásárlási jogát. A bejelentést követően Karácsony Gergely főpolgármester diadalmasan nyilatkozott, míg Vitézy Dávid fővárosi képviselő a helyzet csapdás jellegére figyelmeztetett. Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője pedig úgy véli, hogy Rákosrendező sorsa már eldőlt, így a politikai táborok nagyjából a várakozásoknak megfelelően reagáltak. Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője és a Megafon influenszere azonban egy különleges nézőpontot hozott a diskurzusba: a fejlemények mögött rejlő politikai és gazdasági összefonódások, valamint a városfejlesztési stratégiák hosszú távú következményei merültek fel, ami új fényt vet a Rákosrendező ügyeire.
A bejegyzésben a kormány lépéseit úgy értékelik, mint ami keresztülhúzta Karácsony Gergely és az ellenzék terveit, akik a 2026-os parlamenti választásokra készülve egy kormányellenes kampányt szerettek volna indítani. Kérdéses, hogy mennyire volt ez a stratégia átgondolt, hiszen a kormány több képviselője már korábban is jelezte, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő megállapítása szerint a főváros nem jogosult a Rákosrendező megvásárlására. Azonban a bejegyzés következő része a figyelem középpontjába helyezi a kormány döntésének következményeit: "A kormány döntésével azonban erre nem kerül sor, innentől kezdve minden felelősség Karácsony Gergelyék nyakába hullik: a területet meg kell tisztítani, mostantól ezek a kötelezettségek a fővárost terhelik." Ez a kijelentés arra utal, hogy a főváros vezetése most már kizárólag saját magára számíthat, amikor a terület rendbetételéről van szó.
De hasonlóan reagált Lázár János építési és közlekedési miniszter is, aki a bejelentés után az együttműködés fontosságát hangsúlyozta, és megígérte: szívesen állnak a főváros rendelkezésére. Megemlítette azt is, hogy korábban a dubaji befektető vállalta a Rákosrendezőn tárolt 300 ezer köbméter szemét elszállítását, ez a kötelezettség most viszont a fővárosra száll majd át, de a kormány ebben is partner szeretne lenni.
Ezt a helyzetet másképp nehéz felfogni: úgy tűnik, eddig a főváros nem vállalta a terület megtisztításának felelősségét, hiszen ha így lett volna, akkor most nem lenne szükség arra, hogy ezt a kötelezettséget magukra vállalják.
Ez a téma különösen figyelemre méltó, hiszen már hosszú hónapok, sőt éveken át tartó viták zajlanak arról, hogy ki lenne a megfelelő személy vagy szerv a Rákosrendező területének rendbetételére. A kormány, valamint a hozzá kapcsolódó média- és influenszerhálózat folyamatosan azt hangoztatja, hogy a területen tapasztalható problémákért a főváros a felelős, nem pedig ők maguk.
A főváros folyamatosan azt hangoztatta, hogy nem értik, miről van szó Lázár és Szentkirályi esetében, hiszen a terület nem az ő illetékességük alá tartozik.
"Nahát, Szentkirályi Alexandra a szeméthalmok mellett csodálkozva épp Lázár Jánost állítja pellengérre, aki egy éve megígérte Rákosrendező kitakarítását? Vagy csak épp próbálja másokon számonkérni az állam el nem végzett feladatait? Hisz a terület tulajdonosa hosszú évtizedek óta a Magyar Állam és a MÁV volt" - mondta Vitézy Dávid, aki szerint nem igaz, "hogy itt eddig a Főváros vagy bárki más az államon kívüli szereplő nem takarított ki (sose volt másnak ehhez joga)".
Egy héttel ezelőtt Karácsony is azt válaszolta Lázárnak, hogy "ennyi erővel megkérhetne arra is, hogy takarítsam ki a kastélyát", hiszen a terület az államé, ezért Lázár minisztériumának kellett volna intézkednie a takarításról is, a kármentesítésről. "Ezt korábban még miniszter úr is értette, hiszen volt kedves ezt meg is ígérni, aki feljebb görget az oldalán, meg is találja talán". A főpolgármester már akkor hozzátette, hogy miután eldőlt, hogy a főváros él a Rákosrendezőre vonatkozó elővásárlási jogával, a birtokba kerülés után már tényleg az ő feladatuk lesz a szemét elszállítása, a munkában pedig Lázárt is szívesen látja.
A zuglói politikai életben különös csata bontakozott ki a közlekedésért felelős minisztérium és Rózsa András, a Momentum polgármestere között. Rózsa a vádak szerint feljelentette az Építési és Közlekedési Minisztériumot, amiért a MÁV tulajdonában lévő Rákosrendező vasútállomás környékén illegális szemétlerakás miatt közveszélyes állapotok alakultak ki. A minisztérium védelmébe vette magát, kijelentve, hogy ha Rózsa András ilyen alapon eljár, akkor saját magát is fel kellene jelenteni, hiszen a MÁV nem a probléma okozója, hanem inkább áldozata. Azt állítják, hogy a területen felhalmozott szemét nem vasúti hulladék, hanem illegálisan került oda, és a MÁV évente több alkalommal is eltávolít illegálisan lerakott hulladékot, összesen már több mint egy tonnát a zuglói területekről. Lázár János, a minisztérium vezetője később már arról beszélt, hogy a MÁV is felelős a helyzetért, hiszen a Rákosrendező területe jelenleg szeméttelepként funkcionál, ahol valóban található MÁV-hulladék is. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a hulladék túlnyomó része lakossági eredetű. A helyzet tehát bonyolult, és a felelősség kérdése továbbra is vita tárgyát képezi.
A zuglói polgármester véleménye szerint a MÁV-nak kellene kerítést építenie annak érdekében, hogy megakadályozza a szemét illegális lerakását. Ezzel szemben a MÁV úgy véli, hogy egy kamerarendszer kiépítése lenne a megoldás, amely eddig a korábbi kerületi vezetés mulasztása miatt nem valósult meg. Rózsa azonban azt kérte Lázár minisztertől, hogy "ha már nem képes megoldani a több száz köbméternyi hulladék elszállítását, legalább biztosítsa, hogy a MÁV engedélyezze az önkormányzat munkatársainak belépését a területre. Mi vállaljuk a tűzveszélyes anyagok eltávolítását és a zuglói tűzveszély csökkentését. Ráadásul, ha sikerül elérni, hogy egy jogszabály-módosítással a térfigyelő kamerák felvételei bizonyítékként szolgálhassanak az illegális szemétlerakás ellen, akkor az önkormányzat saját költségén telepít egy kamerarendszert a környékre."
Mindehhez képest meglepő fordulat, hogy a kormány és annak környezete most már úgy fogalmaz a főváros elővásárlási jogának érvényesítéséről, mintha ez a feladat valóban a fővárosra hárulna. Ezzel implicit módon elismerik, hogy az eddigi érvelés, miszerint ez mindig is az ő felelősségük lett volna, némileg megkérdőjelezhető.
Lázár János már tavaly márciusban hangsúlyozta, hogy "elsődleges feladatomnak nem azt tartom, hogy ott mi épül, hanem azt, hogy az ott lakók és a budapestiek életét és egészségét védve próbáljuk onnan a szemetet elvitetni, és a veszélyes hulladék ártalmait megszüntetni". A MÁV tavaly júniusban két közbeszerzést hirdetett meg a terület megtisztítására és kármentésére, ám nem találtak vállalkozót a feladatok elvégzésére. Január közepén a cég bejelentette, hogy a Lázár által javasolt 10 pontos közlekedésfejlesztési csomagnak olyan "jelentős forrásigénye" van, hogy ez "indokolttá tette a közlekedési vállalatcsoport erőforrásainak újragondolását". Ennek következtében a vállalat "nem végez majd kármentesítési, bontási és hulladékelszállítási tevékenységet, a terület - a vasútüzemtől elválasztott része - várhatóan a jelenlegi állapotában kerül értékesítésre".